één katholieke kerk in Den Helder. In de daarop volgende 'gouden eeuw' van het katholieke geloof kwamen er in Den Helder parochies en kerken bij. Door de massale ontkerkelijking na de Tweede Wereldoorlog verdwenen parochies en werden andere samengevoegd. De over tollige parochiekerken werden gesloopt of als klimmuur hergebruikt. Anno 2017 is er weer één parochie voor de hele gemeente Den Helder, nu met twee kerken: de naoorlogse 'hulpkerk' Wil- librord in Julianadorp en als vanouds de Petrus en Pauluskerk, die als rijksmo nument de tand des tijds heeft kunnen doorstaan. De Nieuwe Kerk van 1839 is gebouwd in de eeuw van afscheidingen van de Hervormde Kerk, die onder meer geleid hebben tot het ontstaan van de Gerefor- meerde Kerk. De uittocht van kerkleden werd lange tijd goedgemaakt door de groei van de bevolking. Toen het aantal kerkgangers in de tweede helft van de vorige eeuw sterk terugliep werd geko zen voor een meer beperkt en centraal gelegen kerkenbestand, waaronder de Opstandingskerk. De Nieuwe Kerk werd in 1971 door de Hervormde Gemeente verkocht aan de 'Volle Evan gelie Gemeente' die de kerk tot 1990 heeft gebruikt. Sindsdien is het kerkge bouw met de pastorie in bezit van de evangelische gemeente 'De Ambassade'. Literatuur Carsjens, Jan en Piet Riteco, Opgegraven verleden: Een overzicht van slachtoffers uit de Tweede Wereldoorlog die tussen 1940 en 1949 begraven hebben gelegen op de militaire erebegraafplaats te Huis duinen, Den Helder, 2005. Hovestad, Peter en Jan T. Bremer, Wie nooit vlak aan zee gewoond heeft weet eigenlijk niet wat of waaien is: Frangois Haverschmidt en Den Helder, Den Hel der, 1994. Paaltjens, Piet, Snikken en Grimlachjes, Groningen, Noordhoff Uitgevers, 2010. Rosenberg, H.P.R., De 19de-eeuwse kerkelijke bouwkunst in Nederland, Den Haag, Staatsuitgeverij, 1972. Overige informatiebronnen (geraadpleegd maart 2017) Nieuwe Kerk, in: Wikipedia, https:// nl.m.wikipedia.org/wiki/Nieuwe-Kerk Petrus en Pauluskerk, in: Wikipedia, https://nl.m.wikipedia.org/wiki/Petrus- en-Pauluskerk Waterstaatskerken, in: Wikipedia, https://nl.m.wikipedia.org/wiki/Water- staatskerk Website Evangelische Gemeente De Ambassade, www2.de-ambassade.nl Website Oneindig Noord-Holland, 'Verhaal De HH. Petrus en Pauluskerk in Den Helder', www.onh.nl Website Rijkswaterstaat, 'Onze historie', www.rijkswaterstaat.nl Website R.K. Parochie H. Maria Sterre der Zee, www.mariasterrederzee-den- helder.nl Hans van Rossum was in de periode van 1955 tot 1967 misdienaar en kerk ganger van de Petrus en Pauluskerk. In de trilogie 'Retour Den Helder' (2014), 'Rendez-vous Den Helder' (2015) en 'Rentree Den Helder' (2016) schreef hij over zijn katholieke jeugdjaren. De verhalenbundels zijn verkrijgbaar in de plaatselijke boekwinkels. Interieur van de Nieuwe Kerk omstreeks 1900 op een ingekleurde ansichtkaart 8

Levend Verleden - Den Helder | 2017 | | pagina 8