nig. Vraagt dus den Heer van den oogst dat Hij werklieden zendt." Een aanvullende reden voor zijn vertrek was vermoedelijk dat hij als predikant in Schiedam minder onder druk stond en toch het dubbele verdiende. Haverschmidt worstelde zijn leven lang met wat in het huidige psychia trische jargon 'depressies' zouden worden genoemd. In zijn tijd sprak men eerder van 'melancholie', 'zwaar moedigheid' of 'Weltschmerz'. Piet Paaltjens gaf als ervaringsdeskundige deze gemoedstoestand weer in zijn gedicht 'De zelfmoordenaar':3 'Ha!' dus riep hij verwoed, "k Heb een adder gebroed, Neen, erger, een draak aan mijn borst hier!' En hij sloeg op zijn jas, En hij trapte in een plas; 't Spattend slik had zijn boordjes bemorst schier. En meteen zocht zijn blik Naar een eikentak, dik Genoeg om zijn lichaam te torsen. Daarna haalde hij een strop Uit zijn zak, hing zich op, En toen kon hij zich niet meer bemorsen. Veertig jaar na het schrijven van deze dichtregels maakte Francois Haver- schmidt door verhanging een einde aan zijn leven. De Tweede Wereldoorlog Het mag een godswonder heten dat de beide waterstaatskerken van Den Helder zonder veel schade de Tweede Wereldoorlog hebben doorstaan. De Petrus en Pauluskerk stond aan de goede kant van de gracht. De bebou wing aan de overzijde langs de Kanaalweg is in opdracht van de Duitse bezetter gesloopt, waaronder de nieuwe synagoge uit 1928. In de oorlog kreeg ook de Petrus en Paulus- kerk te maken met een Duitse bezet ting. "Vanaf 1942 werd er op de eerste zondag van de maand een H. Mis gehouden voor de Duitse militairen Vanaf augustus van dat jaar ver boden de bezetters de Nederlanders om hieraan deel te nemen."4 De Nieuwe Kerk was zo ongeveer een baken voor de talloze bombarde- mentsvluchten die op de nabijgelegen Rijkswerf en havens zijn uitgevoerd. De bommen kwamen niet altijd 'goed' terecht. Er vielen vele burgerslachtof fers en er ontstond grote materiële schade door bommen die hun doel misten en de binnenstad van Den Hel der troffen. Het kerkgebouw bleef gespaard tot 30 oktober 1942. Op die ochtend steeg een formatie van acht Engelse bom menwerpers, type Mosquito Mk. IV, op van de basis Marham in Norfolk voor aanvallen op de Duitse indus triestad Lingen en verschillende Nederlandse vliegvelden. Bij de aan val op het vliegveld Leeuwarden werd een van de Mosquito's geraakt door Duits afweergeschut. De voorgeno men actie werd toen vanwege de geringe wolkendekking afgeblazen en de haven van Den Helder en de Moerdijkbrug werden als nieuwe doelwitten gekozen.5 Edward Simon was de piloot en Thomas Balmforth de navigator van het toestel dat de aanval inzette op een afgemeerd schip in de Helderse haven. Er werden blindgangers afgeworpen die in de buurt van het schip terechtkwamen. Van ver schillende kanten werd het vliegtuig onder vuur genomen. De piloot pro beerde aan de kogelregen te ontkomen, maar het toestel werd geraakt en vatte vlam. Brandend schampte de bommen werper de toren van de Nieuwe Kerk, raakte vervolgens een woning in de Palmstraat en kwam neer in de Califor- niëstraat waar het ontplofte. De beide bemanningsleden en drie inwoners van Den Helder kwamen om het leven. De schade aan de klokkentoren en het dak van de Nieuwe Kerk was aanzienlijk maar mocht, vergeleken met de ravage in de Californiëstraat, geen naam heb ben. Al korte tijd later was de kerk weer in oude glorie hersteld. Beide kerken in onze tijd De Petrus en Pauluskerk is als eerste kerk van het bisdom Haarlem in 1840 ingewijd. Er was toen één parochie en 3 Piet Paaltjens (2010), p. 52. Interieur van de Petrus en Pauluskerk omstreeks 1960. 7 4 Jan van Diepen, emeritus pastor, in: 'Geschiedenis PP-kerk, gebeurtenissen en personen'. Website R.K. Parochie H. Maria Sterre der Zee. 5 Jan Carsjens en Piet Riteco (2005), p. 71 en 72. Met dank aan Ruud Berg en Peter Noppeney voor bijgaande foto en nadere informatie.

Levend Verleden - Den Helder | 2017 | | pagina 7