In Memoriam Aart Kramer en Henk Nieuwenhuizen Ger Lemson en Maarten Noot Aart, in het Noord-Hollands Archief (voormalige Janskerk) in Haarlem op 'zijn vaste' werkplek. (Foto: Piet Zeeman, 21 november 2008) Op 2 mei van dit jaar overleed Aart op 71-jarige leeftijd. 5 Mei, zijn geboortedag, hebben wij helaas afscheid van hem moeten nemen. Aart was één van de eerste leden van de HHV en zeer geïnteresseerd in de geschiedenis van Den Helder. Bovenal ging zijn belangstelling uit naar de genealogische geschiedenis van niet alleen zijn familie, maar ook die van de Helderse bevolking. Dat resulteerde erin dat hij vaak een bezoek bracht aan het archief te Haarlem en het Centraal Bureau voor Genealogie in Den Haag. Met dezelfde hobby genealogie moch ten we, mits er plaats was in zijn auto, meerijden naar de diverse archieven. Alhoewel voor ons ongemakkelijk, was dit voor hem een gratis gebeuren. Zijn uitgangspunt was, dat als hij er toch heen moest het gezelliger was om dit samen te doen. In het archief hield Aart zich hoofdza kelijk bezig met het navlooien van de huwelijkse bijlagen op onvolkomenhe den. Daarbij met twee Stabilo's sensor, fine 0,3 rood en zwart en een stapel 'briefes' zat hij achter het filmapparaat de films door te nemen om op 'de brief jes' zijn correcties en/of aanvullingen aan te brengen. De resultaten werden later thuis verwerkt in een groot genea logiebestand dat thans raadpleegbaar is in het kantoor van de HHV. Aart is ook heel belangrijk geweest bij het mogelijk maken van genealogisch onderzoek op internet. Als een van de vrijwilligers heeft hij meegewerkt om de voorloper van Wie- WasWie (Genlias) te voorzien van gege vens op het gebied van geboorte, huwe lijk en overlijden. We gaan hem missen! Op 20 mei jongstleden overleed op 89-jarige leeftijd Henk Nieuwen- huizen. Henk werd in 1990 lid van de HHV en zat van oktober 1992 tot november 2014 in het bestuur. In de jaren negen tig maakte hij samen met o.a. Alois Eigermans, John Siebeling en Wouter de Lange, video's over de Helderse historie, die dan weer werden uitge zonden op het tv-kanaal van de LOS. De video's werden gemonteerd in de studio in het oude Triade gebouw in Oud Den Helder, wat later het onder komen van de Sint Nicolaascentrale werd. Jammer genoeg ging de LOS-tv ter ziele. Verder werd bijvoorbeeld ook een prachtige video over de aftraak van de Bethelkerk gemaakt. Daarna werd Henk de coördinator voor zowel de foto- als de videowerkgroep. Henk deelde de groepen in en zorgde voor aanschaf van het materiaal. Aanvankelijk hield Henk ook de knipselkrant bij. Belangrijk nieuws uit de Helderse Courant werd uitgeknipt en opgeplakt. De onderwerpen wer den vervolgens in een database gezet. Een systeem dat echter ingehaald is door de tijd. Henk heeft de vereniging ook enige jaren vertegenwoordigd in de gemeentelijke monumentencom missie. De laatste jaren hield hij zich samen met Jan de Vrij bezig met het digitaliseren van oude films en video's. Heel lang was zijn belangrijkste weke lijkse taak het opwinden van de oude houten klok uit de Pottenwinkel van Diet Mos in de Oude Helder, nie mand anders mocht dat doen. We zijn Henk dankbaar voor alles wat hij voor de vereniging heeft gedaan. Henk, in ons eerste onderkomen op de 1e verdieping van het Gemeentehuis, bezig met het invoeren van de knipselkrant. 3

Levend Verleden - Den Helder | 2017 | | pagina 3