i s t en Jansenisten en Papen. Katholieken in de Noordkop. Inhoud Gerrit den Ouden De oud-katholieke kerk in Huisdui nen en (Den) Helder is een kerk die in 1672 haar eerste kerkhuis mocht bouwen onder bescherming van de Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden. Ondanks haar lange gevecht met de kerk van Rome bestaat ze na 350 jaar nog steeds. In het boek is voor het eerst de eigen oud-katholieke geschiedenis beschre ven. Dat was nodig want de beschrij vingen vanaf het prilste begin tot de dag van vandaag zijn vaak onjuist of onvolledig. Er viel veel recht te zetten aan de hand van recentelijk terugge vonden oud archiefmateriaal. Veel oud-katholieken zijn kustbewoners. Vissers, walvisvaarders, vletterlieden, haringtrekkers en redders van mensen. Mensen die de zee konden 'lezen. Ze woonden vaak in de 'oude Helder. De vele oorlogen hebben haar niet klein kunnen krijgen. Engelsen, Rus sen, Fransen en Duitsers bemoeiden zich met hen. Twee kerkgebouwen gingen daarbij verloren, één op Huis duinen en één in Den Helder. Het is een boek geworden, A4 en harde kaft met 336 pagina's op prachtig 135 grams papier. Het bevat vele illustraties, onbekende archiefstukken en overzich ten en voegt het nodige toe aan de beschreven geschiedenis van Huisdui nen en Den Helder. Het boek is een aanvulling voor hen die de geschiedenis van Den Helder en Huisduinen een warm hart toedragen. Het boek zal in een gelimiteerde oplage verschijnen en ik wil ook de geïnteresseerde leden van de HHV in de gelegenheid stellen het boek tegen een zo laag mogelijke prijs te kopen. Het zal eind september 2017 verschij nen. De prijs is op dit moment nog niet precies bekend maar zal de 25,00 niet te boven gaan. Mocht u dit spoedig zeldzame boek over een stukje Helderse en Huisduiner geschiedenis vanuit een ander gezichtspunt willen bestellen, dan kan dat bij de auteur G. den Ouden. E-mailadres: denouden@wxs.nl. De uitlevering van het boek, zal zolang de voorraad strekt, op volg orde van binnenkomst van de bestel lingen gebeuren. 2 Van het bestuur, Ko Minneboo 3 In memoriam Aart Kramer en Henk Nieuwenhuizen, Ger Lemson en Maarten Noot 4 Wat er staat is Waterstaat, Hans van Rossum 9 Verdwalen XII, Ko Minneboo 12 Een begrafenis met hindernissen, Wout Smit 16 De middeleeuwse Koogdijk en de wegenloop, Rens Schendelaar 18 Helden-der-Zeefonds 'Dorus Rijkers' tot de Tweede Wereldoorlog, Jan T. Bremer 24 Trintgast - Trentgeest - Koegras, Karel Numan 26 Biersteker, Jan van Tongeren 28 Hedendaagse Historische Voorvallen, Ruud Claessen 32 Jansenisten en Papen. Katholieken in de Noordkop, Gerrit den Ouden Gerrit ejen Ouden Katholieken in 32

Levend Verleden - Den Helder | 2017 | | pagina 32