gemeente Den Helder. De Julianadorper Thijs Zuurbier wint met grote overmacht de 63ste Tour de Lasalle, de 65e Helderse Avondvier daagse wordt ook weer gelopen en aldus kondigt de zomer zich aan. De Zaankanter Gerard Horneman werkt aan een overzicht dat de 62 onderzeeboten documenteert die onder Nederlandse vlag voeren of varen. De encyclopedie telt inmiddels 3500 pagina's en wordt in zeven delen uitgebracht. De 18-jarige Soraya Roos Mardiotto uit Julianadorp is gekozen tot Uitblinker 2017 van het ROC Kop van Noord-Holland. Een van de pres taties waarmee ze de titel in de wacht sleepte was het schrijven van een boek over de puberteit. Het Openbaar Ministerie onderzoekt een aangifte van kunstenaar Dirk Gorter tegen burgemeester Schuiling. Deze zou parafen van wethouders hebben gezet of laten zetten bij een advies, dat een dwangsom behelsde tot het opknappen van de oude mulo- school (later muziekschool) in de Molenstraat. Gorter maakt gebruik van dit gebouw. De ex-wethouders in kwestie, Dirk Pastoor en Geurt Visser verklaren hun paraaf nooit te hebben gezet. Vooral Visser maakt werk van de affaire en zoekt breeduit de publi citeit. In de gemeenteraad steunt alleen de fractie Beter voor Den Hel der, een afsplitsing van de Stadspartij, Vissers queeste. De overgrote meer derheid van de raad ziet er een poging in om burgemeester Schuiling onder uit te halen. Julianapop trekt 4500 bezoekers. De 24e editie van het muziekfestival treft uitstekend weer en zangers als Way- lon en Douwe Bob stelen de show. Maandag 19 juni. Opperrabbijn Jacobs onthult op de gevel van de Soembastraat 7 een plaquette die eraan herinnert dat Leo Pinkhof en gezin er voor de oorlog woonden. Pinkhof was een Joodse kunstenaar en tekenleraar die door de nazi's is omgebracht. De plaquette is niet alleen bedoeld als historisch eerbe toon, maar waarschuwt ook voor het racisme en antisemitisme dat vandaag de dag de kop weer openlijk opsteekt. Het initiatief tot het gedenkteken is genomen door de stichting Afgestoft en de ondernemer Daniël Groot. Maritiem hoogtepunt van het jaar is Sail Den Helder 2017. Het evenement speelt zich van 22 tot en met 25 juni af in de Helderse haven. Tegelijkertijd worden de Marinedagen gehouden. Tientallen grotere en meer dan hon derd kleinere historische schepen uit binnen- en buitenland liggen uitbun dig gepavoiseerd te pronken. De Koninklijke Marine stelt schepen open voor bezoek, houdt demonstra ties en presentaties. Aan de wal, op Willemsoord en in de stad valt te genieten van vele optredens. Sail krijgt op zondag 25 juni zijn besluit met een indrukwekkend vertrek van de schepen via het Marsdiep met de Helderse zeedijk als immense tribune. Sail en de Marinedagen trokken naar schatting 350 duizend bezoekers. Motorracer Finn de Bruin ontvangt de Sportprijs van de gemeente Den Helder. Vorig jaar behaalde hij het wereldkampioenschap in de (betaal bare raceklasse) KTM RC 390. De jaarlijkse sporttrofee is voor penning meester Gerard Kaper van Zeemacht. De maand eindigt met een campagne voor nieuwbouw van het stadhuis op Willemsoord dan wel in de binnenstad. Want renovatie van het huidige bestuurlijke en ambtelijke onderkomen is niks gedaan. Het heeft geen uitstra ling en het nodige verbouwingsbudget is te krap bemeten. Of de gemeenteraad maar even op haar besluit in deze wil terugkomen, is de impliciete boodschap van het nieuwbouwkamp, aangevoerd door de Helderse Ondernemers Vereni ging (HOV). Juni 2017. Opperrabijn Binyomin Jacobs, Daan Groot (op de rug gezien) en burgemeester Schuiling onthullen plaquette ter nagedachtenis van Leo Pinkhof. (Foto: George Stoekenbroek) 31

Levend Verleden - Den Helder | 2017 | | pagina 31