Van het bestuur Ko MInneboo In het begin van de zomer, de redactie van Levend Verleden werkt twee maanden vooruit, mag ik deze bijdrage van het bestuur aanleveren. Sail en Marinedagen liggen nog maar net achter ons. Een lange voorbereidingstijd, vier geweldige dagen, heerlijk Helders weer, en dan is het helaas alweer voorbij. De Noordkop en Den Hel der staan weer stevig op de kaart. De inkt van het vorige blad was trou wens nog niet droog of er bleek een verandering in de plannen te zijn. De maquette in de Projectwinkel bleef toch in de Spoorstraat en werd in de week voor Sail zelfs aangepast. De panelen gingen wel terug naar His- doc, maar WSDH had gelukkig al iets anders bedacht. De nodige ontwikke lingen, en daarmee ook de historie van de laatste jaren, zijn bijgewerkt. Dus blijven onze vrijwilligers daar voorlopig voorlichting geven. Kom maar kijken. Wat het effect op onze openingstijden en de voorlichting in School 7 is, weet ik nu nog niet, maar zeker is wel dat die na de zomer wor den uitgebreid. Op zaterdag 24 juni was het trouwens bijna emotioneel om te zien hoe heel jonge Russische matrozen ontdekten dat hun voorouders hier eind 1799 tegen dictator Napoleon vochten. Na het eerste kleine toevallige groepje volgden er (bewust?) steeds meer. Historie blijft leerzaam. Voor velen was het een verrassing, maar het bekendmaken van een toe komstig iconisch monument tijdens Sail, dat naar verwachting in het 2e kwartaal van 2018 bij het station geplaatst zal worden, leverde ook weer werk voor de HHV op. Maarten Noot en Rens Schendelaar hebben een geweldige inspanning geleverd om een zo volledig mogelijk, maar vooral historisch verantwoord over zicht te maken van onze maritieme geschiedenis dat als bron voor de te plaatsen teksten wordt gebruikt. Straks slechts losse woorden, maar dan wel symbool voor onze rijke Hel- derse historie. Het is onzichtbaar werk dat best eens onder uw aan dacht, en niet te vergeten die van de buitenwereld, mag worden gebracht. Tientallen vragen die via de website binnenkomen kunnen trouwens ook niet altijd meteen beantwoord wor den, ook die vragen vaak om extra onderzoek. Onzichtbaar vrijwilligers werk, het moet af en toe echt even genoemd worden. Alleen maar moge lijk omdat u lid bent van de^HHV. Soms worden vrijwilligers publieke lijk bedankt. Dit jaar was met Maar ten Noot als Jutter van het Jaar al goed begonnen. Met Koningsdag was Ab van der Walle aan de beurt: hij werd als beloning voor zijn jarenlange vrijwilligerswerk benoemd tot lid van de Orde van Oranje-Nassau. Ab van harte gefeliciteerd! Naast die mooie gebeurtenissen zijn er ook droevige momenten. Twhe steun pilaren van het eerste uur, de heren Kramer en Nieuwenhuizen kwamen te overlijden. Beide worden in dit blad herdacht. Half juli echter, overleed ook medeoprichter van de vereniging Wim Kalkman. De redactie zal daar in het decembernummer aandacht aan schenken. Bij alle leden in ons blad stilstaan is een onmogelijke opgave, daarom doen wij dat jaarlijks door een moment van stilte bij de jaarvergade ring. Dat speciale moment van stilte en bezinning mag ook hier wel een keer vermeld worden. Het is de bedoeling dat wij de verga dering wederom op onze vaste locatie, School 7, houden. De geplande datum is dinsdag 14 november. Heeft u al gereageerd op ons verzoek in hetvorige blad? Om op de portokosten te besparen vraagt ledenadministrateur Hans Swager- man om uw e-mailadres aan hem door te geven. Als u daarbij tevens aangeeft dat u akkoord gaat dat u de uitnodiging voor de ledenvergadering per email ontvangt,! dan kunnen wij bij die gelegenheid echt een aardige bezuiniging boeken. Het e-mailadres is: leden.hhv@gmail.com. Nu trouwens een datum is genoemd mag ik verklappen dat Jan van Tonge ren hard werkt aan een vernieuwd en zo volledig mogelijk overzicht van belangrijke data uit dèJHeldeisé geschiedenis. Als het lukt dan wil Jan het boek bij onze jaarvergadering in de verkoop brengen. Bijzondere Hel- derse data, het is een heel lange lijst, een boekwerk. Ook dit jaar zijn er nog bijzondere data. Honderd jaar geleden, op 15 septem ber 1917, was de officiële opening van het algemeen militair tehuis in de Spoorstraat. Een schitterend gebouw van een vereniging die in dat jaar al haar 40-jarig bestaan vierde. Wat een ongelooflijk mooie gevel staat daar nog. En vijftig jaar geleden werd de Fabrieksgracht gedempt. 1967 was ook het jaar waarop met Wereldstede bouwdag een plan voor Nieuwstad (Visbuurt) werd gepresenteerd: grootse nieuwbouw waarvoor 'alleen maar' de bestaande woonwijk gesloopt zou moeten worden. 2

Levend Verleden - Den Helder | 2017 | | pagina 2