Helderse Historische Voorvallen Ruud Claessen April 2017. Joke Sedney-Boontjes (65) Lid in de Orde van Oranje-Nassau. Zij is al meer dan dertig jaar actief als vrijwilliger op de Thorbeckeschool en in Helderse basketbalwereld. (Foto: George Stoekenbroek) April 2017 Groen nieuws uit het ooit zo ver steende Helderse stadshart: hoveniers planten de eerste van de meer dan honderd iepen op het nieuwe stati onsplein. Duurzaam ook is de waar debon van 75 euro die 2600 huishou dens met een minimale beurs van de gemeente krijgen. Om energiebespa rende spullen bij een bouwmarkt aan te kunnen schaffen. De Helderse Cou rant vraagt lezers mee te denken over een groene en duurzame toekomst. In de zaterdagkrant van 8 april lezen we het idee om gebruik te maken van de warmte die Helders asfalt afgeeft. Dat kan via een warmtepompsysteem. Veelbelovend verhaal, maar in zijn uitvoering nog wel prijzig. De controverse tussen de gemeente en Rob Scholte over het oude postkan toor aan de Middenweg houdt aan. B&W willen het gebouw verkopen met als nieuwe bestemming een mix van wonen, ondernemen en cultuur. De gemeenteraad steunt het college daarin. Scholte evenwel heeft in het postkantoor een museum voor moderne kunst ingericht en is niet van plan dit te ontruimen. Daarbij beroept de kunstenaar zich op een gebruiksovereenkomst die hij destijds met de gemeente sloot. De Helderse architectuurstichting Vitruvius maakt zich er sterk voor dat het postkantoor de monumentenstatus krijgt. Ook de Cuypersstichting uit Arnhem en de erfgoedvereniging Heemschut uit Amsterdam beijveren zich ervoor. Ze vrezen dat het pand gesloopt gaat worden als het eenmaal verkocht is. Scheepstimmerwerf Willemsoord voor varend historisch erfgoed opent officieel de poort. Daarmee heeft de oude rijkswerf er een nieuwe blikvan ger bij. Zaterdag 8 april doen 1800 mensen mee aan de Halve Wandel marathon van Den Helder. De Halve Marathon van de zondag daarop trekt 1100 hardlopers. De Helderse atleet Luca Assorgia wint bij de mannen senioren en Margriet Berhout bij de vrouwen. Zorginstelling 's Heeren Loo in Julia- nadorp blaast een vergeten traditie nieuw leven in. Tot 2004 werd voor iedere medewerker die 25 jaar in dienst was een boom geplant in het park van Noorderhaven. Dat gaat nu weer gebeuren en wel met terugwer kende kracht. Ook jubilerende vrij willigers en bewoners krijgen er een, wat de aanplant op circa driehonderd (rechtopstaande) boompjes brengt. De Koploper aan het Koningsplein is te koop voor 1,5 miljoen euro. Het gebouw staat grotendeels leeg en als de gemeente het zou verwerven, dan zou het weleens tegen de vlakte kun nen gaan voor het verlengen van het stadspark (met de scheve bomen) richting zeedijk. De Oranjerie verandert haar naam in Hortus Overzee. De nieuwe noemer geeft de verbondenheid met het verle den beter weer, aldus de directie. Zee lieden brachten vroeger namelijk exo- tische plantensoorten mee uit over zeese gebiedsdelen en die kwamen vaak in de botanische tuin terecht. Het complex aan de Soembastraat dateert van 1939. Malaise in de offshore door de lage olieprijs en dat drukt de bedrijvigheid in de Helderse haven. In 2016 werden aanmerkelijk minder schepen afge handeld dan het jaar ervoor. Wegens maatschappelijke verdiensten dalen daags voor Koningsdag onder scheidingen neer. Opgenomen in de Orde van Oranje-Nassau zijn Pieter Baanstra (61), Johannes Matthijs Hendriks (82), Toon (81) en Riet Jacobs (77), Ton Leentvaar (82), Joke Sedney (65) en Albert van de Walle (72). De laatste is actief voor onze vereniging, onder meer als vrijwilli- ger-digitalisering van historisch foto materiaal. Ridder in genoemde orde (met de zwaarden) werd Jeroen Maria Lemmen (47). Den Helder beleeft een frisse maar gezellige Koningsdag. Het Centraal Orgaan opvang Asiel zoekers (COA) maakt bekend dat het centrum aan de Nieuweweg gaat slui ten. De opvang in de vroegere jeugd- 28

Levend Verleden - Den Helder | 2017 | | pagina 28