BIERHUIS. Biersteker Een Biersteker (steekwagen) waarop de biervaten werden vervoerd. Jan van Tongeren Bij het decreet van Napoleon van 18 augustus 1811 werd iedere bur ger in de noordelijke provincies van Nederland verplicht een ach ternaam te kiezen. Het aannemen van een achternaam werd vastge legd in de zogenaamde registers van naamsaanneming. Maar dat werd niet overal opgevolgd. Toen het Verenigd Koninkrijk der Nederlanden alweer enige tijd een feit was, vaardigde Koning Willem I op 8 november 1825 nog een Koninklijk Besluit uit waarin werd bepaald dat wie nog geen (vaste) achternaam had vastgelegd, daar nog 6 maanden de tijd voor kreeg. Veel Nederlanders hadden er voor gekozen hun achternaam te vernoe men naar het beroep dat ze toen uit oefenden. Voorbeelden daarvan zijn Brouwer, Smid, Visser, Wagenmaker en zo ook Biersteker. De naam Biersteker komt in Neder land alsook in Den Helder voor, maar wordt eveneens geschreven als Bear- sticker, Beerstecher, Beerstecker, Bier staker, Bierstecker, Bierstee, Biersteec- ker, Biersteeckers, Biersteeker, Bier- steekers, Bierstekers. De familienaam is afgeleid van het voormalige beroep van biersteker dat nu slijter wordt genoemd. Biersteker heeft verschillende beteke nissen. Een man die bier van verschillende brouwsels en soms verschillende jaar gangen mengt versteekt Een tussenverkoper/ groothandelaar in bier, leverancier aan de horeca en particulieren, want het bier mocht niet rechtstreeks vanuit de brouwerij aan de consument worden verkocht. Biertapper, ook wel tireur de bière (bierkraan/pomp) of bierbeschooier. Een afsteker: Een man die het bier "afsteekt": bepalen van de hoeveelheid bier en het alcoholpercentage in ver band met te betalen accijnzen (belas ting). In de brouwerswereld een man die een nieuw vat "aansteekt" (aanslaat). Een steekwagen waarop het bier werd vervoerd. In vroeger tijden was de bierconsump tie erg hoog. Men dronk maar liefst zo'n 300 liter bier per persoon per jaar. Alternatieven als koffie, thee of wijn bestonden nog niet of waren te duur. Het bier dat men dagelijks dronk lijkt overigens niet op het bier dat we nu drinken. Het bevatte maar heel weinig alcohol en smaakte zuur. Doordat bier alcohol bevat was het veiliger te drin ken dan het water uit putten of uit oppervlaktewater. Bovendien was het door ingrediënten als graan en gist voedzaam en rijk aan vitamine B en andere belangrijke stoffen. Nadat in juli 1856 alhier de Duinwa terleiding in gebruik werd genomen, daalde het consumeren van bier en De ondergeleekendo verwittigt hiermede aan zijne ge ëerde begunstigers en het geachte publiek dat hij op heden weder verscheidene soorten van NOVEMBER BIER heeft aangekregen als: beste Schotsche Alé, KitzingerBeyerschechte Deventer Mom, en alle andere Brabandsche en Inlandsche Bieren, hetwelk bij hem ook dagelijks versch van hel vat is te bekomen. Wenschendo door eene honnettc en civiele bediening zich met een tal rijk bezoek vereerdle zien. B. H. MöLLER Biersteker. Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep, 18 december 1854. Bierj'lekfp 26

Levend Verleden - Den Helder | 2017 | | pagina 26