Trintgast - Trentgeest - Koegras Karel Numan In Schagen ligt tussen de Loet en het Noord een straat(je) luisterend naar de naam Rensgars. Het gaat om de 'doorsteek' van de Loet naar het Noord, mogelijk ooit alleen maar de achtertuinen van de panden aan de noordkant van de Herenstraat, grenzend aan het water dat Loet en Noord verbond. De meest oostelijke tuin van die panden lag tegen het kerkhof aan, toen nog op het terrein bij de kerk gesitueerd, sedert het verzetten van de wet aan het eind van de 16e eeuw de hervormde kerk van Schagen. Begin 17e eeuw stonden aan Trintgast ('t Rintgast) als huizen. Het Rensgars, zegt men in Schagen. Dit straatje heeft die naam nog niet zo lang. In de loop van de 19e eeuw is de oor spronkelijke naam verdwenen. Die luidde Trintgast. In het boek de 'Veldna men van Schagen' ondernam ik een poging die naam te verklaren. Ik dacht aan 'gast', dat we ook tegenkomen als geest. Bijvoorbeeld in Geestmerambacht, maar ook in de plaatsnamen Grotegast en Oegstgeest. Verder vinden we een gebied in Friesland dat Gaasterland als naam heeft. Het woord duidt iets hoger gelegen zanderige grond aan. De uitzon dering daarop wat het zanderige betreft vormt Gaasterland, want daar gaat het om een oeroude keileemrug. Maar 'trint', wat betekent dat? In 'Veldna men van Schagen' koos ik voor het vol gende. De 't' is het lidwoord 'het'. Dat komt vaker voor, zie Tjaarsdorp en Tjal- lewal, beide in Schagen. Maar 'rint'? Ik dacht toen nog niet aan 'rund', maar wel aan 'rinnen', stromen. Dat hangt samen met het gegeven dat Trintgast ook het water aanduidt dat tussen de Loet en het water langs Noord loopt. Een stroompje langs de geestgrond. Die geestgrond vinden we in de Zandvenne, een gebied tussen de Menesweg en de Hale, in het westen begrensd door de Oudedijk. Het genoemde water loopt erlangs bij de Hale en vormt daarmee samen de grens met overige noordelijk ervan gelegen poldertjes. Tussen de Trintgast en de Zandvenne ligt nog een ander poldertje, de Misselkaag en het land grenzend aan de Lagezijde van het Noord en de Loet. 14 Kaart van Het Koegras uit 1662. Het noorden is links. De volgende benamingen zijn daarop te vinden: 1: de Helder; 2: Huijsduijnen; 3: de Huijsduijner nollen; 4: Zantdijk; 5: Dubbelduijn; 6:'t Nieuwediep; 7: Danskarn (Dansgarn); 8: 't Dorp; 9: de Schoote; 10: Reinkezant; 11: 't Middelstuk; 12: de Gast (de Garst); 13: Quelderduijn; 14: Koegras; 15: d' Harssenzandt. (Noord Hollands Archief, Collectie Rijkswaterstaat, NL-HlmNHA_269_0675) fait O lij S ('liijru r- 24

Levend Verleden - Den Helder | 2017 | | pagina 24