Jager, Levy Grunwald, Dr Rademaker, H.P.J. Egner en Willy Mullens (een vooraanstaand filmer uit die tijd).' Aldus het gedenkboek. Op 9 april kwam het tenslotte tot een fonds dat voluit genoemd werd Hel den-der-Zee-Fonds 'Dorus Rijkers'. Ter Hall werd voorzitter, Levy Grun wald vicevoorzitter, Jager werd secre taris, Rademaker 2e secretaris, pen ningmeester werd W.F. La Lau uit Den Helder, 2e penningmeester H.J.P. Egner (Den Helder). De zetel van het fonds werd Den Haag, de officiële doelstelling: het scheppen van een nationaal fonds tot het verlenen van steun aan behoeftige redders van schipbreukelingen op de Nederlandse kust, behoeftige nagelaten betrekkin gen van redders omgekomen bij red dingen en behoeftige nagelaten betrekkingen van overleden redders. Het bestuur moedigde mensen aan om, tegen betaling van contributie lid te worden van het Fonds. Leden had den inspraak in de handelingen van het bestuur op de jaarlijkse algemene ledenvergaderingen. Kritiek Natuurlijk was er kritiek, begrijpelijk en tot op zekere hoogte ook wel terecht. De opvolger van Dorus Rijkers als schipper van de reddingboot in Den Helder, Coen Bot en lid van 'Moed, Volharding en Zelfopoffering' rea geerde: 'Aangezien we zoo flink op weg waren dat het Rijk zijn steun wilde verleenen om de oude helden der zee te steu nen.' Maar de regering kwam niet verder dan een fooi: 5000 gulden voor het Fonds. Dat was het. Maar de pijn zat dieper: het Helderse bestuurslid La Lau stapte al vrij snel uit het bestuur, omdat hij boos was over de manier waarop Ter Hall alle eer voor successen naar zich toe trok. Dat mocht dan zo zijn, maar Ter Hall werkte 'als een paard' en bereikte veel voor het Fonds. Niet alleen haalde hij met zijn revuegezelschap veel geld op, hij kreeg het ook voor elkaar dat de minister besloot een commissie in te stellen die de verdeling van de toege kende steun van de regering moest onderzoeken. Uiteraard was Ter Hall een van de leden van de commissie. Ook de reddingmaatschappijen rea geerden zuinig op het Dorus Rijkers Fonds; vooral directeur De Booy van NZHRM stoorde zich mateloos aan de persoon van Ter Hall. Het ergerde Dorus Rijkers menschenvriend Onze zaak, die goed bedient Dorus Rijkers, kloeke held Onze waar bespaart U geld Dorus Rijkers, nooit bevreesd Onze levertraan geneest. Het hoeft geen betoog dat de tocht naar Parijs van Dorus Rijkers samen met zijn 'secretaris' Levi Grunwald (1926) het nodige commentaar ople- De begrafenisstoet van Dorus Rijkers in de Vlootstraat, (Oud Den Helder). hem ook dat het Dorus Rijkers Fonds het deed voorkomen dat zij de enige was die zich om de oud-redders bekommerde. De secretaris van de Zuid-Hollandse reddingmaatschappij (vanaf Loosduinen) was ronduit vij andig: 'Het is meer een gevoel, een inwendige weerzin tegen de café-chantanttroep (van Ter Hall) en hun gesol met het Dorus Rijkers fonds'. Zelfs 'opa' Dorus kreeg ervan- langs. Hij zou het alleen voor de publiciteit doen, alleen voor eigen gewin? Niet alleen trad hij tijdens door het Fonds georganiseerde fees ten telkens op, hij verscheen ook in allerlei reclames voor tabak, zeep, chocolade en zelfs levertraan: verde, hoewel reis en verblijf hen aan geboden was door reisbureau Linde man en bioscoop Trianon in Den Haag. Dorus was immers genomi neerd als 'populairste man van Neder land'! Dood van Dorus Dorus zijn 80e verjaardag op 27 janu ari 1927 werd, geheel in 'Ter Hallstijl' groots gevierd: 'Er kwamen honder den brieven en telegrammen uit alle deelen der wereld en die menschen huldigden Dorus om hem zelf en niet om zich te eeren. Er waren brieven en telegrammen bij van zijn vrienden uit Frankrijk. Ook de Hollandsche Ambassade en het Generaal Consu laat hadden hem niet vergeten. Er 21

Levend Verleden - Den Helder | 2017 | | pagina 21