vrij. 'Gedurende den eersten tijd kon deze man van de schrik geen woord uitbrengen, meldt de Schager Cou rant. 'Volgens hem zou de snelheid pl.m. 100 K.M. bedragen hebben, wat de Kilometerteller der verongelukte auto in zooverre bevestigde door zijn stand op ruim 100 K.M.' Bemanningsleden van de toevallig naderende motorboot 'Helder' van de stoombootdienst E.S.O.N.A. (Eigen Stoomboot Onderneming Nieuwed- iep-Amsterdam) zagen de lijkauto op zijn zij drijven. Met een stoomkraan takelden zij de kolossale Amerikaanse wagen op het droge. Sax stuurde een vervangende auto uit Amsterdam naar de plaats van het ongeval om de danig gehavende lijk kist alsnog naar zijn bestemming te brengen: het Marinehospitaal in Den Helder. Dichte massa's De weduwe Van der Veen had op 25 augustus per advertentie in de Hel- dersche Courant laten weten dat het stoffelijk overschot van haar man op maandag 27 augustus zou worden bijgezet in het familiegraf op de alge mene begraafplaats te Huisduinen. De teraardebestelling verliep aanvanke lijk keurig volgens schema. 'Het publiek had zich langs den geheelen weg, van Buitenhaven tot aan het raadhuis toe, in dichte massa's langs den weg geschaard, schrijft de Hel- dersche Courant. 'Ook op het kerkhof was de belang stelling groot. Uit den aard der zaak droeg deze bijzetting geen officieel karakter, daar reeds in Indië militaire honneurs waren gebracht. Nochtans waren vele marineofficieren aanwezig, onder welke wij noemen de luit. ter zee Hetterschij, de officieren-vliegers Moes, Vethake en Dollemans van het vliegkamp de Kooij, en vele anderen. Ook den vloot-aalmoezenier, den eerwaarden heer Alink, zagen wij op het kerkhof. 'Aan het graf werd slechts het woord gevoerd door den officier van de M.S.D. (Marine Stoomvaart Dienst) Jongkees, welke als vriend van den overledene eenige hartelijke woorden van afscheid sprak. Hij noemde hem een goed vriend, een nobel chef, een liefdevol vader, een minnend echtge noot, een edel mensch.' Pijnlijk moment Toen de kist in het graf zou worden neergelaten, brak er een pijnlijk moment aan. Het uitgegraven gat bleek te klein te zijn. De oorspronke lijke kist was door het ongeval in Zij- persluis zo zeer beschadigd, dat de familie het nodig had geoordeeld een andere te laten maken. 'Deze was evenwel van abnormaal-groote afme tingen, aldus de Heldersche Courant, 'dat de aanvankelijk gegraven graffiuil te nauw was. Eerst door het verwijde ren der stutbalken kon de ter aardebe- stelling plaatsvinden.' Op maandag 27 augustus schrijft vlootaalmoezenier Alink in zijn dag boek: 'Ik ben op het Algemeen kerk hof bij de begrafenis van officier Van der Veen tegenwoordig, voor zijn goed katholieke vrouw, Jo Dito. De groote kist kan alleen dwars in den wagen, de dragers moeten op het kerkhof telkens rusten wegens de zwaarte, en..op het moment van begraven, blijkt de kuil te nauw. Onder pijnlijk-lange stilte gaat de doodgraver aan het zand scheppen. Na afloop heeft een marineman gele genheid zijn gewone marine-origina- liteit te uiten: "Ik vond het een tweede-rangs voorstelling, meneer!" Personalia K.W van der Veen is 12 januari 1884 geboren in Haaksbergen. Hij trouwde op 12 november 1913 met Johanna Sophia Dito. Zij was geboren (22 juli 1888) en getogen in Den Helder, doch ter van koopman/ winkelier Hendricus Martinus Dito en Johanna Maria Brau- tigam. De bruidegom, werkzaam als machinist bij de marine, kon niet aan wezig zijn bij de huwelijkssluiting. Hij was in Nederlands-Indië en daarom werd het een huwelijk met de hand schoen, zoals dat werd genoemd. Zijn oudere broer, boekhouder Jacob Hen drik van der Veen, trad op als bijzon dere gevolmachtigde. Het echtpaar Van der Veen-Dito kreeg vijf kinderen. In 1924 verhuisde het gezin naar Soera- baja, waar Van der Veen technisch lei der van het torpedo-atelier werd. Na de dood van haar man woonde de weduwe Van der Veen nog twee jaar in Den Helder. Daarna verhuisde ze naar Bloe- mendaal. Ze overleed in 1941. De begrafenisstoet van K.W. van der Veen op 27 augustus 1928 over het Havenplein langs het marinemonument 'Voor hen die vielen' op weg naar de Algemene Begraafplaats. (Tijdschrift 'De Stad', 7 september 1928) 14

Levend Verleden - Den Helder | 2017 | | pagina 14