Het vliegtuig sloeg met een enorme klap op het water en bleef met de SB-vleugel gedeeltelijk onder water in zee liggen. (Traditiekamer MLD) naar Den Helder. Als men aan de grens der gemeente met aansprekers en bloemen klaar staat, komt het bericht dat de lijkauto bij Zijperbrug over den kop geslagen is en dat de kist in het kanaal ligt en de chauffeur is verdronken.' Begrafenisvereniging Bax in Amster dam was belast met het vervoer van het stoffelijk overschot. Ter hoogte van Zijpersluis, waar de rijksweg langs het Noord-Hollands kanaal een lichte kromming maakt, ging het mis. De chauffeur van de lijkauto verloor de macht over het stuur. Kwam dat door de slechte staat van het wegdek? Door een lekke band? Of door te snel rijden? Het was voor de kranten gis sen naar de oorzaak. In elk geval sloeg de auto over de kop en gleed door de berm het Noord-Hollands kanaal in. 'Met dezen droeven last zoo snel te rijden, is niet alleen roekeloos en onverantwoordelijk, het getuigt bovendien van al te weinig piëteitsge- voel', schrijft de Schager Courant met opgeheven vingertje. 'Intusschen is het diep-droevig dat een jonge man op deze wijze het leven moet laten. Wij vernamen, dat de verdronken chauffeur 30 jaar oud was, gehuwd en vrouw en kind achterlaat.' De bestuur der was bekneld geraakt onder de stuurstang en daardoor verdronken. Zijn begeleider kwam met de schrik militaire eer en onder grote belang stelling ter aarde besteld op de begraafplaats Kembang Kuning. De marinecommandant kolonel A. Vos diepte in zijn toespraak een persoon lijke herinnering aan Van der Veen op. Bij een grote stoomontsnapping op Hr.Ms. Hermelijn had Van der Veen door zijn koelbloedige optreden groter onheil voorkomen. Vos was toen commandant op deze torpedo- bootjager en Van der Veen chef van de machinekamer. In 1924 was Van der Veen, leider van de technische werkzaamheden van het torpedo-atelier Willemsoord, overgeplaatst in dezelfde functie naar het marine-etablissement van Soera- baja. Zijn gezin reisde met hem mee op het stoomschip Tambora van de Rotterdamsche Lloyd. Na de begrafe nis van haar man besloot de weduwe met haar kinderen, in leeftijd varië rend van twee tot twaalf jaar, terug te keren naar haar vroegere woonplaats Den Helder. Collega's van Van der Veen zamelden geld in om het stoffe lijk overschot naar Den Helder te vervoeren en in het familiegraf te doen bijzetten. De kist werd opgegra ven, in lood verpakt en aan boord gebracht van het passagiersschip s.s. Krakatau van de Stoomvaartmaat schappij Nederland. Dat zette op 26 juni koers naar Nederland en arri veerde op 24 augustus in Amsterdam. Kist in kanaal Op zondag 26 augustus schrijft de Helderse vlootaalmoezenier H.J.M.M. Alink in zijn dagboek: 'Het lijk van den officier-machinist Van der Veen, bij een vliegongeluk in Indië overle den, komt per auto uit Amsterdam Het wrak van de D6 is uit het water gehesen en wordt naar de wal vervoerd voor nader onderzoek. (Traditiekamer MLD) 13 yêÜëüj

Levend Verleden - Den Helder | 2017 | | pagina 13