M dijkse Sluissloot vanaf het sluisje in de 'Nieuwe Lands Dijk' getekend. Het sluisje dat globaal op de plek was waar de Parallelweg, oorspronkelijk komend vanaf de eeuwenoude Vijf sprong, overgaat naar de latere, vol ledig buitendijks gelegen Ruyghweg. Die Sluissloot kwam uit in het oor spronkelijke Nieuwediep. Water bouwkundig gezien daarom niet toevallig dat juist vlak bij die plek later de zogenaamde Bagger of Mari- nesluis werd gebouwd. Rond 1825 is de situatie ter plaatse aardig gewijzigd. De linie van De Nieuwe Stad blijkt gedeeltelijk aan gelegd en de waterpartijen hebben de daarbij behorende vorm gekre gen. De oude sluissloot is in dat ontwerp verdwenen. Weer wat later blijkt die ontwikkeling de basis van de Molensloot met daaraan de werf en de houtmolen van de gebroeders Jan zen te zijn, de Molensloot ofwel de latere Fabrieksgracht met haar verbin ding naar de Spoorgracht. De Nieuwe Stad begint zich te ontwikkelen, een ontwikkeling waarbij de gebroeders Janzen, de naamgevers van de Janzen- straat, een grote rol hebben gespeeld. In 1851 komt er een eind aan de 'blokkade' op de Helderse ontwikke ling. Het 'onvrij territoir' wordt einde lijk ingetrokken. Daarmee begint de bloei van Nieuwstad die helaas erg kort duurt en met de opening van het Noordzeekanaal in 1872 alweer voor bij is. In 1856 lijkt dat nog ver weg. In deze zich dan snel ontwikkelende havenstad wordt de aanbesteding gehouden voor straatverlichting met steenkolengas. Op 8 december 1857 is het zover en tot in de jaren 60 van de vorige eeuw hebben de gashouders ons stadsbeeld mede bepaald. Na de overgang naar aardgas is hun tijd voorbij. Het gasfabriekterrein krijgt stap voor stap een andere bestem ming. Zelfs de gemeentelijke reiniging heeft daar jarenlang haar stalling gehad. Met de strijd om de Visbuurt IVWflieuwëA Landt% KOOCH Detail uit de kaart van Dirk Abbestee (1672) met het wiel in de Sluisdijk. werd uiteindelijk de huidige bebou wing gerealiseerd. Na de demping van de gracht in 1958 herinnert alleen de naam Fabrieksgracht aan de zuidzijde nog aan het verleden. Net zoals aan de noordzijde de naam Steengracht herinnert aan de werf van de gebroe ders Janzen, de Steengracht waar op nummer 19 de weduwe van roeired- der Jan Minneboo (1843-1896) haar laatste jaren woonde. Zij hoorde, net zoals groenteboer van Os, die ook als brugwachter op de Gasbrug werkte, toch echt bij de Visbuurt. Door de vaste bruggen in het Helders kanaal werd, ondanks bezwaren van hout handel Vinken, de aanvoer van hout over water naar die houthandel onmogelijk. De eeuwenoude hout handel met haar fraaie houtzaagmo len die 120 jaar geleden op 4 septem ber 1897 na een blikseminslag door brand werd verwoest. Ook gasmuntjes bestaan niet meer. Toch weet ik nog goed dat wij die in onze winkel in de Visstraat verkoch ten. Buurmanhet gas is op en het eten is nog niet klaar. Heeft U nog een muntjeDie vraag kwam meestal na sluitingstijd of op zondag over de schutting achter ons huis. Snel helpen en niet vergeten om de aankoop te noteren in het boodschappenboekje. Wij kochten tegen contante betaling de muntjes per rol op het kantoor van de gasfabriek aan de Fabrieks- gracht. Ze werden zonder winst per stuk aan de medebewoners verkocht. Ik vergeet nooit dat ik in een strenge winter als kind twee rollen moest halen. Het had al een tijd stevig gevroren en dus ging ik over het ijs van Bassingracht en Spoorgracht naar de gasfabriek en meteen weer terug. Bij thuiskomst grote schrik, paniek, de twee rollen tijdens het glijden verloren Ik was natuurlijk wel een paar keer uitgegleden. Geen uur later kwam een onbekende mevrouw één rol in onze winkel brengen; gevonden op het ijs. De tweede rol is nooit gevonden en ligt vermoedelijk in de bodem van de gracht. Mijn ouders waren niet echt boos: 'let volgende keer wel een beetje meer op, en denk maar dat een eventu ele vinder het misschien wel harder nodig heeft dan wijd Zo leer je wel al jong om een verlies om te zetten in iets positiefs. In mijn herinnering konden meerdere Visbuurters dat erg goed in die tijd. Zou dat een eigenschap zijn van mensen die na een oorlog niets meer hebben en gezamenlijk alles opnieuw moeten opbouwen? Wie het weet mag het zeggen. Gasmeter met inworp van 1 jeton. "Uairg %tAnnen 11

Levend Verleden - Den Helder | 2017 | | pagina 11