Verwoeste woonhuizen Langestraat 2 en 4. opa die dag nog aan het sneeuwrui men geweest. Oom Kees was thuis en het was 's avonds tegen half elf. Oma was al naar bed, zij had nogal eens last van migraine. Ze lag boven in de slaapkamer aan de straatkant. Opa zat beneden de krant te lezen. Opeens een hoop lawaai, Kees naar boven. Daar hadden ze een soort uitkijkpunt ingericht met een verrekijker. Kees begon wat te roepen en stoof de trap af en net toen hij beneden was knalde het vliegtuig erin, dwars door de muren en alles heen. De hele boel in lichterlaaie. Mijn oma riep van 'Kees, Kees, Kees!', maar er kwam geen ant woord. Zij dacht van "die zijn allebei dood.Oma is onder de dekens gekropen met de gedachte van "dan ik ook maar dood" Toch is ze uit bed gekropen, kwam in de dakgoot terecht, waaruit ze door twee helpers gered is. Een van hen was Age Bethle hem. Mijn opa en oom zijn gruwelijk verminkt gevonden, zo erg dat het mijn vader verboden werd om ze te identificeren. Mijn oma was behoor lijk gewond, vooral door de brand, maar overleefde de crash.' Cijfers Dat bij het neerstorten van de bom menwerper niet meer slachtoffers te betreuren waren, houdt verband met een ander malheur dat Den Helder in de oorlog trof: de evacuatie van dui zenden inwoners vanwege de aanhou dende luchtaanvallen. Talloze huizen waren onbewoond, vooral 's avonds en 's nachts. Een paar cijfers: Den Helder telde vlak voor de oorlog iets meer dan 37.000 inwoners. Per 31 juli 1943 waren dat er zo'n vijftienduizend minder: 22.000. Van hen brachten bijna achtduizend personen ook nog eens de nacht buiten de linie door, wat het door de oorlog toch al geha vende Den Helder het aanzien van een spookstad gegeven moet hebben. Gelet op de omvang van de dagelijkse uittocht zou je denken dat de familie Snoerwang ook tot de evacués behoorde. Niet dus, althans niet op die fatale 28e januari. 'Waarom ze thuis waren? Ik heb geen idee, ik heb de familie er nooit over horen praten', peinst Wim Snoerwang hardop. Verwoest Het woonhuis van de familie Snoer- wang raakte volledig verwoest, even als het naastgelegen en onbewoonde huis op nummer 4. Maar er was meer schade, zo lezen we in Anthony van Kampens De burgers van Den Helder: "Een op den hoek van den Bonselaar- sweg staande betonnen schuilkelder werd door den motor van het vlieg tuig getroffen, waardoor de zijwand van den kelder gedeeltelijk werd weg geslagen." Het neergestorte gevechtstoestel was een tweemotorige Handley Page Hampden, een middelzware bom menwerper van de Royal Air Force. 8

Levend Verleden - Den Helder | 2017 | | pagina 8