Familie Snoerwang in de Tweede Wereldoorlog Diepingrijpende tragedie wakkerde verzet aan Ruud Claessen De Tweede Wereldoorlog trok diepe sporen van vernieling en verlies door Den Helder. Zo ver woestte een neerstortende Engelse bommenwerper het woonhuis van de familie Snoerwang in Oud-Den Helder. Kees Snoerwang en zijn oudste zoon Kees kwamen daarbij om het leven. 'Een tragedie die er diep inhakte', kijkt de nu 74-jarige Wim Snoerwang terug op de crash. Ans Biersteker-Snoerwang zat al in het verzet, maar de dood van haar vader en broer maakte haar nog feller, 'om die rotmoffen mores te leren.' Dit verhaal gaat over de familie Snoer wang, deels verteld door Wim Snoer wang en deels door zijn tante Ans via een bewaard gebleven geluidsopname. Den Helder en dan vooral de Rijks werf en de Duitse stellingen waren vanaf mei 1940 voortdurend doelwit van geallieerde luchtaanvallen. Er is veel over geschreven, redelijk recent nog in de speciale editie Helderse oor logswonden van Levend Verleden ter gelegenheid van 70 jaar bevrijding. In de special is een plattegrond opgeno men met locaties waar bommen en vliegtuigen zijn neergekomen. Het beeld is verpletterend en er is geen Helderse woonwijk die aan het oor logsgeweld ontkwam. Zo is een vlieg tuigje ingetekend waar tegenwoordig de Dorus Rijkersho^es in Oud-Den Helder te vinden zijn. Tot de grote aftraak van 1944 ontmoetten de Bon- selaarsweg en de Langestraat elkaar op die plek, vlakbij batterij Visch- markt. Het was daar dat op 28 januari 1942 om 22.31 uur het noodlot toe sloeg. 'Bommenwerper neergeschoten door de luchtafweer en stort neer op een huis in de Langestraat', lezen we in Helderse oorlogswonden. 'Twee Engelse bemanningsleden komen om, twee worden krijgsgevangen. Twee burgers komen om in het getroffen huis.' Een drama vervat in drie droge zinnen. Wim Snoerwang vertelt erover in de woonkamer van zijn huis aan de Bin nenhaven. 'Je kunt je voorstellen dat ik op familiebijeenkomsten heel veel gehoord heb over het ongeluk', zegt hij. Wat gebeurde er op die fatale win teravond, nu 75 jaar geleden? Snoerwang: 'Er lag veel sneeuw en ondanks zijn hartproblemen was mijn Kees Snoerwang junior als brandwacht. Echtpaar Kees en Alida Snoerwang. Cornelis Snoerwang (1869-1942) en zijn vrouw Alida Cornelia Snoer- wang-Swaager (1874- 1952) woon den in de Langestraat 2. Het echtpaar had vier dochters en twee zoons. De oudste jongen was Cornelis Snoer- wang (1894-1942). Zijn jongere broer was Willem Frederik, de vader van Wim Snoerwang (74). De dochters heetten Alie, Jannie, Tine en de jong ste was Ans. Toen het vliegtuig neer stortte was Kees senior 72 jaar en gepensioneerd takelaar op de Rijks werf. Kees junior was 47 jaar, onge trouwd en varensgezel in dienst van de Stoomvaart Maatschappij Neder land (SNM). Hij was toevallig binnen toen de oorlog uitbrak en kon niet meer weg, waarna hij zich aan meldde als vrijwilliger-brandwacht bij de Helderse luchtbeschermings dienst. 7

Levend Verleden - Den Helder | 2017 | | pagina 7