kop staan, bij ons in Noord-Holland is er toch eigenlijk alleen maar stilte. Dan te bedenken dat van de hand van de heer J.K. Schendelaar, het toenma lige hoofd stadsontwikkeling, in 2000 in het blad Westerheem, een vakblad over archeologie, al een gedegen ver haal is gepubliceerd over onze Torp. Een verhaal, met de nodige vragen, dat helaas toch nauwelijks een vervolg heeft gehad. 2017: 200 jaar Koegraszeedijk Koning Willem I stuurde, op basis van een projectplan van Jan Blanken, in januari 1817 een wetsvoorstel naar de Tweede Kamer met het doel om een geldlening aan te gaan ten behoeve van 'de bedijking van het Koegras, het graaven van eene binnen vaart met haar jaagpad en voor de voortzetting van de sluisdok- en kaai- werken aan het Nieuw Diep'. Geen woord over een scheepvaartver binding naar Amsterdam. Slapende honden moest je niet wakker maken. Amsterdam droeg meer dan één mil joen aan de werken bij, die meteen gestart werden, en zo kwamen de Koegraszeedijk en het Groot Amster- damsch Kanaal in datzelfde jaar al grotendeels tot stand. In 1818 waren alle werken afgerond. Nieuw land werd gewonnen op de zee, daaraan gekoppeld een scheep vaartkanaal vanaf de Commerciesluis, als verbinding naar Het Nieuwe Diep, tot aan de Keinsmervaart bij 't Zand, die zo de aansluiting met de oudere trekvaarten werd. In dat (feitelijk stie kem) op de toekomstgerichte zeer brede kanaal moest ook een zeesluis door de Zijperzeedijk, in die tijd de grens tussen land en zee, gebouwd worden. Koegras is dit jaar dus 200 jaar inge polderd, eigenlijk opnieuw droogge legd, en het kanaal is 200 jaar in gebruik. De oude Koegraszeedijk is in 2015 gedeeltelijk versterkt om te vol doen aan de huidige veiligheidseisen. Daarmee is ons kwetsbare laagland ook bij de achterdeur opnieuw goed beveiligd tegen overstromingen. Vorig jaar is een gedeelte van die oude dijk, die als tweede waterkering dienst deed, weggedaan, verplaatst ten behoeve van de aanleg van de Kooy- haven in de Anna Paulownapolder. Jan en Pieter Quant Via internet kwam ik in contact met de familie Quant. Zij zochten naar een verklaring van de woonplek van een voorvader. Jan Quant, opzichter van den Waterstaat, was volgens hun onderzoek op 17 februari 1763 te Zoeterwoude gedoopt en overleden op 21 september 1822 in 't Zand bij de nieuwe kanaalsluis. Jan was sluis wachter en woonde aan die sluis. Hij overleed dus daar voordat het kanaal op 4 december 1824 officieel geopend werd. Zijn echtgenote, Alida van Duura, die op 18 maart 1770 in Rot terdam gedoopt was, woonde ook aan de zeesluis toen zij op 30 maart 1821 overleed. Aan de officiële opening in 1824 waren al zeven jaar van operationeel gebruik voorafgegaan, dat was de verklaring die de familie bij het beroep van hun voorvader, sluismees- ter en opzichter van den Waterstaat, zocht. Over een paar jaar zal de ope ning van het Groot Noordhollandsch Kanaal in heel de provincie wellicht groots gevierd worden, voor ons in Koegras is dat dus eigenlijk jaren te laat. Door het contact met de familie Quant werd voor mij duidelijk dat Jan Quant de vader van Pieter Quant was. Pieter Quant is de naamgever van een straat in de Visbuurt. Zijn naam kwam in de beginjaren van Nieuw- stad (rondom 1850) veelvuldig voor als grondbezitter. Pieter bleek op 1 oktober 1804 in Rotterdam geboren te zijn en is op 18 februari 1887, even eens in Rotterdam, overleden. Pieter was aannemer en timmerman en woonde en werkte jarenlang in Nieu- wediep. Hij was voor Fl. 32.800 de aannemer van de Westerkerk die in 1844-1845 nabij het huidige Helden der Zeeplein gebouwd werd. Die NH Kerk, die ook een zogenaamde water staatskerk was, brandde op 31 oktober 1876 geheel af. De in 1877 herbouwde kerk werd door de Duitsers, zoals geheel oud Den Helder, in de Tweede Wereldoorlog gesloopt. Na het vertrek van Pieter uit Nieuwediep ging het financieel niet goed met hem. Volgens zijn familie ging hij in 1866, dus 150 jaar geleden, in Amsterdam failliet. Genealogisch onderzoek blijft verras send. Ooit de 'Groote Zeesluis' daarna omgebouwd tot tweede waterkering. 5

Levend Verleden - Den Helder | 2017 | | pagina 5