zuiden van Wieringen (huidige Amstelmeer en Oude Veer) met de tekst: 'Anno 1570 ingelopen'. Sgroten heeft dat volgens mij echt niet voor niets zo duidelijk op zijn kaart ver meld. Bij die stormvloed zijn in Hol land en Friesland tienduizenden men sen verdronken. Veel boeren werden werkeloos en sloten zich om die reden bij de watergeuzen aan. Zeeland heeft trouwens aan die verschrikkelijke stormvloed in combinatie met alle vernielingen in die roerige tijd 'Het Verdronken Land van Saeftinghe' te danken. Het versterken van de Koegraszeedijk. Ik ga wel voor een 'nieuwe' naamsvari ant. Ede komt volgens mij van het oud Keltische eve, dat water betekent. Dat komt terug in het Franse woord eau, maar zelfs in delf van Delfzijl en Delft, in de oorspronkelijke betekenis van 'gegraven waterloop. Edesthorpa, dorp in, of aan het water. Het is bijna te mooi om waar te zijn. Net zo mooi als het gegeven dat die naam niet alleen voorkomt in de historie van het bis dom Utrecht, maar ook in een lijst van oude parochienamen bij Sheffield in Engeland. Kwam Willibrord daar niet vandaan? Vermoedelijk hebben er minstens drie hoeven op onze oerterp gestaan. Die zijn wel of niet gebouwd, of verwoest, door de Vikingen. 1570 - 1573 Op de kaft van het boek van Jan Bre- mer, Husidina, staat een kaartfragment met een kerk op de Torp getekend. Het kaartfragment is een detail van een kopie uit 1860, dat in het bezit is van het Regionaal Archief Alkmaar, van een veel oudere kaart van Christiaan Sgroten. Die originele kaart is al in 1573 in opdracht van Alva gemaakt. Op het origineel, dat in bezit is van de Koninklijke Bibliotheek van België, zijn zelfs schepen voor het Marsdiep getekend. De waterdiepten worden op die kaart ook al duidelijk aangegeven. 1573 is het jaar van het Alkmaarse ontzet en de nederlaag van de Spaanse vloot tegen de watergeuzen voor de kust van Hoorn. Het is het jaar dat op bevel van Willem van Oranje de abdij (uit ca 925) en het kasteel van de graaf van Egmond door de watergeuzen zijn verwoest. De watergeuzen richtten in die tijd op veel meer plaatsen langs de kust ver woestingen aan. Zij voeren via het Marsdiep de Zuiderzee op. Dat was trouwens óók hun bedoeling toen ze, en dat tegen de zin van Willem van Oranje, op 1 april 1572 Den Briel veroverde. Door sterke wind waren ze, zeilend vanuit Engeland waar ze waren weggestuurd, een klein beetje afgedreven. Het stormde toen dus blijkbaar behoorlijk. Die 'verdwaling' heeft wel een groot effect op onze nationale geschiedenis gehad. In 1572 veroverden zij alsnog de Zuiderzees teden Medenblijck, Enchuijsen en Hoorn. Hevig stormen deed het ook bij de Allerheiligenvloed van 1 november 1570 waardoor in dit gehele grondge bied van de graaf van Egmond heel veel schade ontstond. Het is de ergste watersnoodramp van Holland ooit. Een opvallend gegeven op de kaart is daarom de vermelding bij de geul ten De meeste plaatsen op de kaart van Sgroten bestaan in onze tijd nog voort. Huisduinen staat op zijn kaart, Helder niet, Torp wel. Of de gete kende situatie en de kerk op Torp in de tijd van Sgroten nog bestond is twijfelachtig. Bij het maken van zijn kaart heeft hij zich vrijwel zeker geba seerd op oudere bronnen. In de eeuw daarvoor hadden de Cosmas- en Damianus stormen (1477 en 1509) ook al veel land en mensenlevens gekost. Om over de Allerheiligen vloed van 1532 maar te zwijgen. Wel is duidelijk dat na de Tachtigjarige oorlog Torp steeds meer van de aard bodem, van de kaart, verdween. Zou het, kijkend naar al die jaren, niet tijd worden voor meer gericht historisch onderzoek? We moeten daarvoor misschien wel naar Brussel, naar het land van mijn Vlaamse voorouders. Of zouden de watergeuzen veel 'Hel- derse historie' in hun jaren met geweld hebben weggedaan? We hebben het hier in de kop van Holland altijd over Huisduinen en Helder, maar Edesthorpa hoort daar dus echt in één adem bij vermeld te worden. De grootste terp van de (West)Friezen in Noord-Holland heeft vermoedelijk een geschiedenis tot voor Christus. Het is een terp met meer vragen dan antwoorden over haar bestaan. In Friesland zou volgens mij de hele provincie daarover op zijn 4 "iTfui

Levend Verleden - Den Helder | 2017 | | pagina 4