Ver Dwalen XI Helderse historie door de eeuwen heen Ko Minneboo Ruim een jaar geleden werd ik vrij onverwachts door Leo Blank van de Helderse Courant geïnter viewd. Ons gesprek ging over het werk van de vrijwilligers van de HHV in verband met de verhui zing naar School 7. Hij vatte hun moeilijke archiefwerk toen samen met 'bewaren of wegdoen'. Eigen lijk wel een mooie omschrijving van de vele dilemma's bij de wens om de historie van Den Helder in de huidige tijd beter voor het voet licht te brengen. Maar, over welke Helderse historie hebben wij het dan eigenlijk? Edesthorpa In dezelfde week werd onder leiding van Gerard Alders een archeologisch onderzoek gestart naar wat de groot ste terp van Noord-Holland is geweest. In juni 2013 schreef Gerard op verzoek van de HHV al in Levend Verleden over de resultaten van een onderzoek in de jaren zestig bij de Torp in de Schooten. Een onderzoek waarvan de resultaten verder helaas nooit echt gepubliceerd zijn. Tegelij kertijd bleek uit zijn bijdrage hoe slecht er ook na de oorlog met de oudste geschiedenis van 'Koegras' is omgegaan. Rens Schendelaar besteedde daarom in Levend Verle den van juni 2016 nog eens extra aan dacht aan de Torp. In 2016 waren er nieuwe opgravingen op een steenworp afstand van de Wal- visvaardersweg. De weg waar in 1964 de eerste paal voor De Schooten de grond inging, en waar in 1965 de sleutel aan de eerste bewoonster werd overhandigd. Het opgraven was in de Statenhoff, de straat waar de secretaris van de HHV woont. Die kon dus mooi van huis uit regelmatig even kijken hoe het ging. Dat een jonge Koegrasser, de 22-jarige Bas van de Meij, die archeologie in Amsterdam studeert, een rol bij het onderzoek heeft gespeeld was nog mooier. Hij zette de gegevens uit het onderzoek van de jaren zestig op een rijtje. Laagje voor laagje werd een heel klein gebiedje afgeschraapt op zoek naar sporen van het verleden: monniken werk. Binnen een dag waren de eerste resultaten bekend: een skelet van een hond en een benen kam. Verloren of weggedaan? De Helderse geschiedenis gaat definitief ver terug in de tijd, in ieder geval tot ca. 700, naar de tijd van de Friezen met Koning Radboud en de missionarissen Willibrord en Bonifatius. Bij de geschiedschrijving van Helder moet voortaan toch echt vermeld worden dat Torp de grootste terp van Noord-Holland is geweest. Een terp met daar omheen een uitge strekt leefoaar laagland! Daarbij duikt, in het toen gebruike lijke Latijn, een naam op uit het begin van de beschreven Nederlandse geschiedenis: Edesthorpa. Niet alleen over de situering van die woonplaats, maar ook over de oorsprong van die naam zijn in het verleden allerlei beweringen gedaan. Aan de situering twijfel ik niet, Torp is voor mij Edesthorpa. Een argument daarbij is dat kerkjes vroeger onge veer op een dagafstand lopen van elkaar lagen (ca. 20 km). Torp ligt prachtig centraal tussen de eerste kerkjes van Callantsoog, Wieringen, Texel en Huisduinen. 1 Detail uit de kaart van Christiaan Sgrooten uit 1573 gemaakt in opdracht van Alva. 3 \arn_- ~ï%- VtedbiL tB&rtfr!i zQ\ro»1r jzhtif W>Ü portUr /y j

Levend Verleden - Den Helder | 2017 | | pagina 3