tieve attractie. Ze zaten er sinds 1839 in, maar anno 2017 krijgen de ruitjes van de Nieuwe Kerk aan de West straat nieuwe sponningen. Ander monumentaal nieuws betreft het Peperhuisje aan de veerhaven en de vroegere rechtbank aan de Kerk- gracht. Beide gebouwen gaan in de verkoop. Er zit schot in de restauratie van het schroefstoomschip de Bonaire, met haar 140 jaar het oudste in Nederland gebouwde oorlogsschip, en tevens een van de zeven laatste schroefstoomschepen ter wereld. Om de restauratie te completeren is nog een miljoen euro nodig. Er worden pogingen in het werk gesteld om Ladderwagen nr 4, een Chevrolet uit 1938 weer rijdend te krijgen. De antieke brandweerwagen staat in de kazerne aan de Bastion- dreef. Brandweermannen hebben de Stichting Ladderwagen opgericht voor de inzameling van het beno digde geld. Onder hevige regenval wordt op 27 februari de Slag in de Javazee herdacht nabij het KIM en het Paleis aan het Nieuwe Diep. De red dingboot Javazee krijgt na afloop het predicaat varend oorlogsmonument toegekend. De boot ligt afgemeerd bij het Reddingmuseum op Willems oord. Maart 2017 In de laatste week van februari en de eerste dagen van maart zorgt een - vermoedelijk - jonge bultrug in de marinehaven voor heel wat bekijks. De walvis krijgt de naam Dorus, naar de bekende Helderse zeeredder. De Helderse Volksuniversiteit (HVU) verwelkomt vrijdag 3 maart dik zestig belangstellenden die een fotolezing over de vroegere Koningstraat-Spoor straat-Keizerstraat, de KSK van na 1945 willen bijwonen. Maarten Noot voorziet de historische beelden van tekst en uitleg en daarbij laat ook de zaal zich niet onbetuigd. Opmerkelijk detail: Noot geeft de lezing voor de tweede keer en op 21 maart zelfs voor de derde maal, steeds voor een volle zaal. De geschiedenis van Den Helder leeft! De Port of Den Helder (PODH), ofwel het Helderse havenbedrijf neemt de Kooyhaven in gebruik. De nieuwe insteekhaven aan het Noord hollands kanaal, iets ten zuiden van de Kooybrug, moet de zeehaven meer armslag geven, met name op het gebied van overslag en opslag van goederen. Overigens werd voor de nieuwe kanaalhaven het poldertje van Lanser (aanleg 1848-1855) opgeof ferd. Aan de andere kant van het kanaal ligt het Koegras en deze polder bestaat 200 jaar. Voor de jubileumvie ring heeft de Culturele Vereniging (CV) een tent laten plaatsen in de Landbouwstraat. HHV-voorzitter Ko Minneboo, geeft er een presentatie over het ontstaan en de ontwikkeling van het Koegras. De nieuwe bibliotheek School 7 schrijft Helderse geschiedenis met het behalen van de titel 'Beste Bibliotheek van Nederland'. Waarom KopGroep Bibliotheken deze eer te beurt valt? Die vraag valt makkelijk te beant woorden door zelf eens een kijkje te gaan nemen in dit speelse en verras sende complex, waar overigens ook de Helderse Historische Vereniging en de Helderse Volksuniversiteit hun onderkomen hebben. De titel geldt voor één jaar. Dinsdag 14 maart. Pieter Scheer over lijdt onverwachts op 66-jarige leeftijd. Hij genoot bekendheid als directeur van de Thorbeckeschool in de Hel derse binnenstad, die hij van 1981 tot 2009 leidde. Meester Scheer was een onderwijsman in hart en nieren, blij moedig en een geliefd schooldirec teur. Philip Kos stopt als marktmees ter van de jaarlijkse Juttersmarkten. Bijna zeven jaar heeft hij deze en andere markten georganiseerd voor de binnenstadwinkeliers. Ruud Weg man volgt Kos op. De serie zomer- markten wordt dit jaar voor de 64e maal gehouden. Bij zijn terugtreden als voorzitter van de PCOB wordt Han Ellermeijer benoemd tot erelid van deze ouderenbond. Ellermeijer was niet alleen preses, maar ook een tijdje secretaris. De journalist Hedzer Faber geeft in de Helderse Courant een overzicht van 40 jaar Tweede Kamerverkiezingen in Den Helder. Twaalf keer werd ervoor gestemd, met de VVD en PvdA elk vijf keer als winnaar. Het CDA was tweemaal de favoriete partij van de Heldernaar. 'De laatste jaren is mari- nestad Den Helder een VVD-bol- werk, net als trouwens alle buurge meenten, aldus Faber Hij merkt ook op dat de PVV in opmars is. Bij de Kamerverkiezing van 15 maart 2017 verliest de VVD stemmen, maar ze blijft de grootste in het Helderse. De PVV zet zijn opmars voort en eindigt als tweede. Er is ook winst voor het CDA, D66 en GroenLinks. De Partij van de Arbeid valt, net als elders, zeer ver terug. In totaal werden in Den Helder 33.775 stemmen uitgebracht, zo'n tien procent meer dan bij de vorige verkiezingen voor de Tweede Kamer. De opkomst lag daarmee op 76 procent, tegenover 67,4 procent in 2012. Ook in maart komt een historisch lijk uit de kast vallen: sloopbedrijf de Gebroeders De Boer. Peter Saal schrijft erover in het boek 'Verdreven voor de Atlantikwall'. Voor een gedeeltelijke sloop van Oud-Den Hel der in 1944 presenteerde het Oost- zaanse bedrijf een rekening die vol gens de naspeuringen van de auteur veel hoger was dan de werkelijk gemaakte kosten. De sloper ging na de oorlog failliet, Den Helder gedu peerd achterlatend. Het bunkermu seum M219 aan de Zanddijk is ander maal doelwit van vandalen. De toe gangsdeur is geforceerd en een aantal spullen is gestolen, waaronder een Duitse helm. Ook een link met de oorlog heeft het boek Buitenbeentjes van Janny de Heer. Voor het boek interviewde de schrijfster tien oude ren die nog in Nederlands-Indië heb ben gewoond. Belangrijk doel van het boek is het doorgeven van verhalen 30

Levend Verleden - Den Helder | 2017 | | pagina 30