op de redacties van de Holland Media Combinatie, waarvan de HC onder deel uitmaakt. Lezers betuigen adhe sie door een briefcaart naar de direc tie van het krantenbedrijf te sturen. Ook de Helderse Historische Vereni ging doet dat en wel met een ansicht kaart 'Groeten uit Den Helder'. Piet Muller uit Den Helder brengt een boek uit met herinneringen aan de Tweede Wereldoorlog. De auteur was 5 jaar toen de Duitsers ons land bin nenvielen, wat een onuitwisbare indruk maakte op de kleuter. Mickey Heiligenberg vertoont in Fort Kijk duin de documentaire 'Ik zie het nog voor me'. In de film komen achttien senioren, bijna allemaal tachtigers, aan het woord die vertellen over hun kindertijd in de oorlog. De film is permanent te zien in een beuk van het fort, in combinatie met informatie over de Tweede Wereldoorlog. In de Japanse tuin van de Oranjerie aan de Soembastraat scharrelt een vos rond. Aanvankelijk weet niemand er raad mee. De Dierenambulance zegt er niets aan te kunnen doen, honden/ katten vangkooien mogen niet wor den gebruikt, dierenasiel 't Schuthok is ongeschikt voor opvang, en vossen mag je ook niet uitzetten. Kortom, Reintje zit klem in botanische tuin van Den Helder. Hij zal een list moe ten verzinnen wil hij niet worden afgeschoten. Het probleem lost zich zelf op: de vos koos bijtijds het hazen pad. Op 27 januari vernemen we het over lijden van Piet Goossens. Gedurende tientallen jaren was hij bestuurslid van voetbalvereniging HFC Helder, die in 2001 met de Helderse Racing Club (HRC) fuseerde tot FC Den Helder. De Karel Doorman Stichting presenteert het boek De Javazee-cam- pagne na 75 jaar. Het is bundeling van herinneringen en herinneringsplaat sen, bezorgd door de historicus Cas par Dullemond. Tijdens het schrijven van het boek werd bekend dat de wrakken van oorlogsschepen De Ruy- ter, Kortenaer en de Java van de zee- bodem geruimd zijn, wat neerkomt op regelrechte grafschennis. De gezonken schepen waren immers aangemerkt als oorlogsgraven. Schok kend voor de nabestaanden en ieder een met historisch besef. Februari 2017 De politie meldt een opmerkelijke hoeveelheid inbraken. Begin februari staat de teller al op 18 meldingen. Dat is veel en over heel 2016 waren het er 130. De Oranjerie krijgt bijna 3 ton subsidie van de gemeente om mensen die langdurig aan de zijlijn van de arbeidsmarkt staan via scholing en begeleiding aan een baan te helpen. Het botanische kassencomplex annex Japanse tuin heeft verder grootse uit breidingsplannen. Zo moet de vroe gere brandweerkazerne op het terrein verbouwd worden tot de nieuwe entree. Het riool onder de Huisduinerweg bij het ziekenhuis staat op instorten en om acute en gevaarlijke verzakking van de weg te voorkomen legt men er stalen rijplaten neer. Deze snel uitge voerde maatregel pakt echter verkeerd uit. Want als er auto's over de platen rijden geeft dat een gigantische herrie. Niet echt bevorderlijk voor de rust van de ziekenhuispatiënten en omwo nenden. Een wegversmalling en tijde lijke stoplichten bieden soulaas. Het Vinkenterrein, genoemd naar de houthandel die er vroeger zat, is in beeld voor woningbouw. Ook wordt gedacht aan het herbouwen van de houtzaagmolen De Goede Verwach ting. Willemsoord BV vraagt de monumentenstatus aan voor de twee kranen op het terrein van de vroegere Rijkswerf. Op een technologische inspiratiedag TEDx in schouwburg De Kampanje presenteert de beeldhouwer Erik Ver heul een gedenksteen voor de vang- dam ten oosten van de marinehaven. Het was niet Napoleon maar de acht- tiende-eeuwer Laurens Brandligt die de dam ontwierp. De steen draagt zijn naam, waarmee recht wordt gedaan aan de geschiedenis en dat mag best wel even onderstreept worden in tij den waarin feiten er niet altijd meer toe doen. Bij zijn afscheid als directeur van het Marinemuseum ontvangt kapitein luitenant ter zee Harry de Bles de zilveren erepenning van de gemeente Den Helder. De Bles zwaaide 26 jaar de scepter over het museum aan de Hoofdgracht en onder zijn leiding groeide het museum uit tot een lan delijk bekende educatieve en recrea- Februari 2017. Gidsen Willemsoord op de Bonaire met van links af Jan Manderfeld, Paul Schaap en Ben Mooiman. De restauratie van het schroefstoomschip vordert. (Foto: George Stoekenbroek) 29

Levend Verleden - Den Helder | 2017 | | pagina 29