Mm Pt de Apostolische kerk). Hij leerde ons dat het beruchte bijbelcitaat uit Mat- theus 'Zijn bloed kome over ons en over onze kinderen..niet terecht is en liet ons 't gedicht van de 17e eeuwse dichter Jacob Revius uit het hoofd leren: 't En zijn de Joden niet Heer Jesu die U kruisten ik ben 't o Heer, ik ben 't die U dit heb gedaan. Hij wees ons er ook op dat de Joden al eeuwen vóór de kruisdood van Jezus werden vervolgd met verwijzing naar 't bijbelboek Esther en 't verhaal van Daniël in de Leeuwenkuil. Broeder Kraak Zondags gingen we ter kerke bij een wonderlijke snaak Maranatha was het wachtwoord en de voorganger was Kraak. Daar zaten we soms met z'n allen in de allergrootste nood maar die Hendrik Kraak wist zeker er is leven na de dood. Ook al barsten er dan bommen vallend puin en vlammen rood Kraak wist zeker er is leven er is leven na de dood. Hij hield Jood Steinberg verborgen en dat risico was groot maar oom Hendrik had geen zorgen want: er is leven na de dood. Broeder Kraak van het Maranatha- kerkje in de Vijzelstraat onderhield contact met de Jood Steinberg, de dro gist uit de Keizerstraat, die ondergedo ken zat in de naburige Zijpe polder. In feite beschikte Kraak, van beroep belastingambtenaar, alleen over een groot Godsvertrouwen en over nogal wat contacten. Zo was mijn vader, zolang de voorraad strekte, leverancier van textilaria - in ruil daarvoor ont ving hij via Kraak o.a. drogisterijarti kelen, waaronder geurige zeep. En dat doet me terugdenken aan een verhaal dat m'n moeder in feite een levenlang heeft dwarsgezeten: Ze kwam met een jongere broer van me bij de schoolarts, een aardige, roodharige vrouw. Hoe wel de oorlog al aardig op z'n eind liep zag broerlief er kerngezond uit en rook hij lekker naar geurige zeep. En zo vroeg die vrouw aan m'n moeder of ze er voor enige tijd niet nog een kind bij kon hebben en begon een droevig verhaal Maar moeder durfde geen ja zeggen want was die vrouw te ver trouwen? Hoe kwamen wij aan geurige zeep? We hadden al een klein donker harig meisje uit Amsterdam in huis Was die vrouw te vertrouwen? Moeder heeft het niet aangedurfd, maar ze heeft 't heel haar leven bitter betreurd. Pinkhof In de Zijpe, in Oudesluis, bevond zich ook de Joodse kunstenaar Leonard Pinkhof en zijn gezin: vrouw en vier Een deel van de Joodse Begraafplaats bij het metaarhuisje. (17 april 2017) 26 m

Levend Verleden - Den Helder | 2017 | | pagina 26