iK:ïIiSii;riii^ I j111 in De firma S.J. Prins Co, Kanaalweg 175/176. Links de winkelier in galanterieën Salomon Prins (Den Helder 1877 - Sobibor 1943) en zijn vrouw Koosje Salomon Kannewasser (Den Helder 1877 - Den Helder 1935). Rechts de winkeljuffrouw mej. Rosetta van Praag (Amsterdam 1883 -?). (Foto: 10 november 1928) Toen de oorlog uitbrak en de Duitse bezetter al vrij snel de havens in bezit nam moesten wij van de Buitenhaven vertrekken. Ik ken het verhaal over zoon Izak - in de wandeling Iek - dan ook alleen maar uit overlevering. Iek werkte in die jaren als kok bij een Joodse instelling voor geestelijk gehandicapten (in Apeldoorn). Toen die instelling werd ontruimd vluchtte Iek met zijn verloofde naar Den Hel der. En terwijl zijn ouders zich braaf meldden en daardoor hun ondergang tegemoet gingen dook Iek onder. Eerst aan de Zuidstraat bij de rooms- katholieke kruidenier Riesselmann in het magazijn, later - toen er inmid dels een zoontje geboren was bij dok ter Loesberg (van de Westgracht). Zij hebben de oorlog overleefd, maar zijn kort na de oorlog geëmigreerd naar Zuid-Afrika. Aanvankelijk hadden wij, schooljon gens, nog niet zo'n erg in wat er met de Joden stond te gebeuren. Maar toen ik in het schooljaar 1942/43 bij meester Bram Koopman in de klas kwam in de consistoriekamer van de Bethelkerk werden er in het Juliana- park - dat Stationspark moest gaan heten - borden geplaatst: 'Voor joden verboden'. Achter het raam van café restaurant 'Radboud' (tegenover Albert Heijn, nu Dekamarkt) ver scheen een kaart met de fraaie tekst: Jodenknechten, Churchillknechten zullen nimmer Radboud slechten Zij komen zeker en gewis Nooit bij Radboud aan den disch We wisten niet goed wat slechten was en het woord dis gebruikten we ook niet, maar dat Joden daar in elk geval niet welkom waren begrepen we heel goed. En dat vonden we maar raar. Gelukkig was er een buurman die óók kon rijmen en zei: 'Nou 't is zeker en gewis, dat ik 't vreten daar niet mis..' Uitverkoop Toen kwam de uitverkoop bij Kanne- wasser, Keizerstraat 3 vlakbij de Bethelkerk. Er lag een boek dat ik dolgraag wilde hebben: de Negerhut van Oom Tom, afgeprijsd. 40 cent. Dat geld had ik. Thuis. Het was mid dagpauze, ik ging het geld halen, kocht het boek, maar kwam te laat bij meester Koopman.Die vroeg mij, - voor m'n gevoel bijna verwijtend? - of ik wist waarom Kannewasser vertrok. Er zal zeker over gepraat zijn, maar 't gekke is dat ik dat niet meer weet, alleen zijn vraag. Echte herinnering aan gesprekken hierover zijn van een jaar later, bij meester Lever (in de consistorie van FaS J.PRINS&C: !£§3wi KRISTAL CLASWltt SI'CLI CpOBj 25

Levend Verleden - Den Helder | 2017 | | pagina 25