Joden in Nieuwediep Tekst van de lezing van Jan T. Bremer gehouden bij de presen tatie van het boek "De Joodse Begraafplaats in Huisduinen' van Jack Ambriola tijdens de jaarver gadering van de HHV in de Vre- deskerk op 17 november 2015. De eerste Joden vestigden zich hier in de Franse tijd. Men wilde voor iedere burger gelijke rechten, onaffiankelijk van godsdienst, ras of positie. Dat werd nog niet meteen gerealiseerd, maar de Joden werden wel gelijkbe rechtigd. Bovendien werd Den Helder een belangrijke marinehaven en ves tingstad. Het aantal inwoners nam toe, er viel iets te verdienen. Toen de Fransen in 1814 vertrokken waren woonden er op een bevolking van zo'n 3000 inwoners ongeveer 60 Joden, 2 van de bevolking. Dat is een eeuw lang zo gebleven. Het hoogste aantal was 400 Joden bij de volkstelling van 1859, in de bloei tijd van Nieuwediep als handelshaven. Maar ook de bevolking was in die tijd sterk in aantal toegenomen tot zo'n 15000, zodat het percentage Joden tot 2,5 beperkt bleef. En terwijl het totaalaantal inwoners toenam tot zo'n 30.000 bij het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog, daalde het aantal Joden gestaag naar 250 rond 1900. Dat was toen slechts 1 van de bevolking (25.000). Bij de volkstelling van 1930 waren er 173 Joden. De synagoge aan de Kanaalweg De eerste synagoge (1806) stond in Oud Den Helder, in de Jodensteeg. Veel meer dan een vertimmerde bur germanswoning was het eigenlijk niet. Zo'n dertig jaar later kon men een echte synagoge bouwen aan de Kanaalweg, ongeveer tegenover Petrus en Pauluskerk en Doopsge zinde Vermaning. De bouwgrond tegen de aloude Helderse zeedijk kre gen ze voor niks van het gemeentebe stuur. De joodse gemeenschap van haar kant was altijd loyaal aan het gemeentebestuur (en het Huis van Oranje). De inwijding van het nieuwe bijna vierkante gebouw - twee grote boogramen ter weerszijden van een eveneens boogvormige deur achter een fraai hardstenen bordes - was een heel gebeuren. De hele gemeente liep in optocht met bloemen strooiende meisjes achter de (vier) Torah-rollen van het oude gebouwtje naar de nieuwe synagoge. Voorop het mili taire muziekkorps van het wachtschip 'Kenau Hasselaar' en een detache ment van de 7e afdeling der infante rie. Bij het (oude) Raadhuis (aan de Dijk) voegde Burgemeester en Wet houders en een aantal hoge officieren van land- en zeemacht zich bij de stoet. Toen een kleine eeuw later (1928) het oude gebouw door een nieuw vervangen werd was de situatie bij de inwijding in zoverre ongewij zigd dat ook toen gemeentebestuur, vertegenwoordigers van land- en zee macht en van andere Helderse kerk genootschappen prominent aanwezig waren. Burgemeester Houwing had er zelfs zijn vakantie voor onderbroken! Uiteindelijk was de Nederlandse Opperrabijn ook aanwezig, evenals Synagoge van de Nederlandse Israëlitische Gemeente aan de Kanaalweg uit 1837. 21

Levend Verleden - Den Helder | 2017 | | pagina 21