Stolpersteinen L. Lasschuijt In Levend Verleden van juni 2016 stond een artikel van Jan Bremer over Leo Pinkhof. Hij schrijft: Onze historicus interna tionale betrekkingen Beatrice de Graaf bepleitte onlangs in de NRC, de namen, blijf vooral de namen noe men. Hij voegt eraan toe: Dat heb ik dan maar gedaan, een machteloos gebaar. Van mijn kant zou ik daaraan toe wil len voegen dat een aanzienlijk minder machteloos gebaar zou zijn, het plaat sen van z.g. Stolpersteinen in Den Hel der. De Duitse kunstenaar Gunther Demnig brengt gedenktekens aan op het trottoir voor de huizen van mensen die door de nazi's zijn weggevoerd en vermoord (zie foto). Inmiddels zijn in 18 landen in 1600 steden 57000 Stol persteinen geplaatst. Nog niet zo lang geleden heeft onze buurgemeente Schagen ook enige Stolpersteinen geplaatst. Het initiatief hiertoe werd genomen door een bestuurslid van de Historische Vereniging Schagen. Een voorstel tot het plaatsen van Stol persteinen in Den Helder heb ik gedaan aan het bestuur van de HHV, echter heb ik daarvoor geen weerklank gevonden. In een bericht van de bestuursvoorzitter vertelde hij mij dat de HHV geen medewerking kon of wilde verlenen aan een dergelijk pro ject. Meerdere malen heb ik aandacht gevraagd voor Joodse burgers van Den Helder die de Shoa niet hebben over leefd. Het is allemaal na te lezen in Levend Verleden van maart 2011, juni 2011, december 2011 en maart 2012. Het zou mooi zijn als men deze Stol persteinen bijvoorbeeld in het trottoir in de Koningsstraat, waar Salomo Manheim zijn handel dreef, zou plaat sen. Een ander exemplaar zou een plaats kunnen krijgen in de Soembas- traat waar Leo Pinkhof woonde. Gunter Demnig bij het voormalige Centraal Israëlitisch Weeshuis, Nieuwegracht in Utrecht op 8 april 2010. Stolpersteine, ook bekend als struikelstenen, is een project van de Duitse kunstenaar Gunter Demnig (1947, Berlijn). Hij brengt gedenktekens aan op het trottoir voor de huizen van mensen die door de nazi's verdreven, gedeporteerd, vermoord of tot zelfmoord gedreven zijn. Deze stolpersteine herinneren onder andere aan Joden, Sinti en Roma, politieke gevangenen, homoseksuelen, Jehova's getuigen en gehandicapten. De kunstenaar noemt ze Stolpersteine omdat je er over struikelt met je hoofd en je hart, en je moet buigen om de tekst te kunnen lezen. Op de kleine stenen (10 x 10 cm) zijn, in een messing plaatje, de naam, geboortedatum, deportatiedatum en plaats en datum van overlijden gestanst. (Wikipedia, foto: 'Gerardus') 20

Levend Verleden - Den Helder | 2017 | | pagina 20