Een plattegrond van de Joodse begraafplaats op Huisduinen Jack Ambriola Tijdens de voorlaatste jaarverga dering van onze Helderse Histo rische Vereniging mocht ik het eerste exemplaar van mijn boekje over de Joodse begraafplaats van Huisduinen overhandigen aan mevrouw Zetta van der Heiden- Cohen. Een krasse Joodse dame die de Tweede Wereldoorlog (1940-'45) overleefde. Zij toonde zich verrast en dankbaar het boekje te mogen ontvangen. Na de presentatie van het boek hield Jan T. Bremer een boeiende lezing over de Joden in Den Helder. Ik vind dat er aan mijn boekje nog iets moet worden toegevoegd. Bij mijn rondleidingen over de Joodse begraafplaats is er af en toe weleens een bezoeker die graag wil weten waar nu precies die bekende meneer Polak (van het vooroorlogse Casino), of de heren Oudkerk en van Praag of een andere bekende joodse Nieuwedieper begraven liggen. Wellicht kan daarom een plattegrond en namenlijst met rij- en grafnummers van nut zijn. Deze plattegrond hebben Piet Zeeman en ik samengesteld met behulp van een luchtfoto met kadasterlijnen die ons beschikbaar is gesteld door de gemeente Den Helder. Daarbij heb ik een alfabetische lijst samengesteld met achter iedere naam het bijbehorende rij- en grafnummer. Op een deel van de begraafplaats zijn de zerken genummerd. De zerken van de rij JG zijn al door de steenhouwer genummerd op de zerk zelf. Er is geen rijnummer aangebracht. De Rijen JK tot en met JO zijn op de zerk gemerkt met rij- en grafnummer. JK en JL (Rij 1 en 2) telt van rechts af en JM tot en met JO (Rij 3 tot en met 5) telt van links af. Er ontbreken nummers en sommige graven hebben geen nummer omdat ze van latere datum zijn. Echter enkele moderne graven weer wel. De rijen JA tot en met JF hebben geen nummer. Voor de duidelijkheid is er voor gekozen om een nieuwe nummering aan te brengen conform de Algemene begraafplaats. Met dit verschil dat de beginletter van elke rij een J is. Met behulp van deze plattegrond en de bijbehorende lijst met namen kan een bepaalde zerk makkelijk gevonden worden. In dit nummer van Levend Verleden vindt u beide documenten afgedrukt. De tekst van de lezing van Jan T. Bremer sluit hier naar mijn mening prachtig bij aan. Vandaar dat de redactie besloten heeft deze hierbij te plaatsen. Luchtfoto van de Joodse Begraafplaats bij de Algemene Begraafplaats te Huisduinen. (Foto: 'Slagboom en Peeters Fotografie'. Bron: Gemeente Den Helder) 13

Levend Verleden - Den Helder | 2017 | | pagina 13