De arrestatie van Abbenes ging gepaard met een huiszoeking bij het echtpaar Biersteker. Dat was nog spannend want in het kantoor lagen de doorslagvellen met het Engelse nieuws voor het verzetskrantje. Ans: 'Een van de agenten pakte zo'n door slag op en vroeg wat het te betekenen had. Waarop wij zeiden dat het kan toorpapieren waren. Gelukkig kwam niemand op het idee om zo'n door slagvel echt te lezen. Trouwens, belas tend voor Dick Abbenes had kunnen zijn dat hij valse bonnen in zijn jaszak had. Die hebben we er nog op tijd uit weten te halen.' Dick Abbenes werd gedeporteerd naar het beruchte werkkamp Neuen- gamme bij Hamburg, waar hij op 32-jarige leeftijd overleed, vermoede lijk door uitputting, verwonding of ziekte. Vervalser Ies van Gelder vervulde als vervalser een cruciale rol in de groep. Hij en zijn vrouw zaten aanvankelijk onder gedoken bij kruidenier Riesselmann aan de Zuidstraat. Maar die werd, vertelt Ans Biersteker, te oud voor dit soort werk, waarna het Joodse paar bij dokter Loesberg terecht kwam aan de Westgracht. Van Gelder en zijn vrouw overnachtten in een woning van Van Zon aan de Molenstraat, te bereiken via de tuin van de dokters praktijk. De onderduiker was van onschatbare waarde voor de verzets groep. Ans Biersteker: 'Hij vervalste tal van stempels en formulieren, Duitse en Nederlandse, alles wat we nodig hadden. Voor zichzelf had hij valse papieren gemaakt onder de naam Pieter Voormeij.' Tegen het einde van de oorlog kreeg het ondergedoken paar een kind, Freek van Gelder (1945), dat door Loesberg gehaald is. De dokter redde het jonge gezin ook nog het leven. Ergens in april 1945 werd bij de prak tijk aangeklopt om hem, de dokter zelf, op te pakken. Maar Loesberg blufte de mannen af door zijn jas aan- trekkend te vragen waar de zieke of gewonde lag die verzorgd moest wor den. Met deze kordate actie wist de huisarts de agenten af te troeven en buiten de deur te houden. Bevrijding Over de bevrijding memoreert Ans Biersteker: 'Wij hoorden het via de Engelse zender, 's avonds en even daarna werd er bij ons op de deur geklopt. We hadden een speciale manier van kloppen, dus was het ver trouwd. Kwam Gijs Rietmulder bin nen met een grote oranje papieren roos en die zei van "jongens, we zijn bevrijd!" Ja, we hadden het net gehoord. We konden het eigenlijk niet geloven. Toen hebben we meteen grote plakkaten opgehangen met het nieuws dat de moffen zich hadden overgegeven. Maar dat vonden de Duitsers zelf niet, want die vernielden de plakkaten en schoten ook op uitge hangen Nederlandse vlaggen.' Na de oorlog bleef Ans Biersteker actief voor de Vereniging van Oud- Illegale Werkers in Gewest XI. In de uitzending van Klankbeeld drukt ze de luisteraars op het hart om de her denking van de oorlog in ere te hou den. Ans Biersteker-Snoerwang over leed in 1988. Ze was drager van het Verzetsherinneringskruis 1940-1945. Houten balk met in verborgen vak valse stempels. 11 Uniek verzetsobject Wim Snoerwang is in het bezit van een wel heel bijzonder object uit het verzet: een deel van een balk met daarop een dikke plank, die ogen schijnlijk met grote spijkers is vastge- timmerd. Schijn bedriegt echter, want de plank is afneembaar en bij verwijdering ervan zie je een houten dekseltje, waaronder zich een lang werpig vak bevindt met daarin valse stempels en vervalste persoonspa pieren. Snoerwang: 'Die stempels werden gebruikt in het verzekerings kantoor van mijn oom en tante in de Koningstraat. Maar je kon ze maar beter niet in huis bewaren. Nu had den ze geen tuin, wel een plat dak achter, waar wat emmers, bezems en dergelijke stonden en daar lag ook dit eind hout, gewoon buiten in weer en wind.' De verplaatsbare bergplaats is 62 cm lang, 14,5 cm breed en 20 cm hoog en bevat 21 uit vloerzeil gesneden stempels. Verder een stem- pelkussen met acht kleine stempel tjes in een sigarenblikje. De Joodse onderduiker Ies van Gelder vervaar digde het materiaal. Opvallend is een heel klein stempeltje met de handte kening van de Helderse NSB-burge- meester Engelbert Frinking. Verder bevat de balk onder meer stempels van de Hafenüberwachungstelle, de

Levend Verleden - Den Helder | 2017 | | pagina 11