IE IJS #7'": Reclame van Dirk Purmer op de bunker bij het Loopuytpark. Gesloopt voor de bouw van winkelcentrum De Riepel. (Foto Eva Velthuizen) matig naar het dorp gebracht om te logeren. Op een lijst van de eerste bewoners aan het Loopuytpark herken ik daarom meteen de namen van buurman schilder P. Kuit, en kruide nier Noot van de overkant. De melk boer was iets verder, dat was Dirk Pur- mer. Zijn naam stond groot en onuit wisbaar op de bunker bij dat Loopuyt- park geschilderd. Café Prins Hendrik weet ik ook nog erg goed. Daar mocht ik altijd naar toe om mijn Sint Maar tendoos met lichtje te laten keuren en daarna wat fruit in ontvangst te nemen. Bij ons trouwen kreeg ik van tante Annie een paar foto's uit mijn jongste jeugd in de tuin achter hun winkel. Toen een tuin met kinderen, nu de ingang en kassa's van de Lidl. Het was niet alleen om te logeren dat ik in mijn jeugd vaak in Julianadorp kwam. Dat had later ook een zakelijke reden. Wij hadden in de Visstraat al telefoon, en van Nuland ook. Dus ver kochten wij manufacturen uit voor raad leverbaar, zoals knotten wol, ondergoed, naaigaren, en dergelijke. Annie, heb jij dat in huis? Goed, dan komt Ko het wel even halen' Op de fiets vanuit de Visstraat via toen nog de spoorwegovergang bij de Sluisdijk straat naar Tuindorp en dan die hele Lange Vliet. Pakketje lag al klaar, dus snel terug naar de Visstraat. Een enkele keer bij thuiskomst meteen weer naar het dorp, want een goede klant had wel een nieuwe onderbroek nodig. Als het een derde keer op dezelfde dag was, greep oom Qrien in: hij blijft nu hier op het dorp slapen!' Internetwinkelen, het lijkt wel een modern jasje van dat vele fietsen uit mijn jeugd. Goed voor de klanten zorgen betekende in de jaren 50 ook wel dat de aankoop apart achter in het boodschappenboekje werd geschreven, en dat de schuld (twee)wekelijks met een dubbeltje werd afgelost. Soms kreeg je dan in de Visbuurt te horen: ddeze week niet hoor, ik heb geen geld, kom over twee weken nog maar een keertje langs' Als katholiek kind uit de Pilo ging ik niet naar de openbare lagere school op de Vismarkt. De RK school stond in de Stakman Bossestraat. Daar zaten alle jongens vanuit het gebied van de OLVOO parochie op. Naast de Visbuurt viel daar ook een gedeelte van het Centrum en de Vogelenbuurt onder, en ook Koegras. Het waren daarom klassen met een brede achtergrond, allemaal rooms, maar met een Visbuurtbril op toch vooral veel 'boeren, burgers en buitenlui'. Bijna allemaal met een 'handicap': de meesten van ons moesten na schooltijd thuis in de zaak of op het land gewoon nog even de handen uit de mouwen steken. Kinderen van middenstanders: Bakkers Bruinsma en Crone, IJsboeren Laan en Brinksma, Visverkoper Mastemaker, Drogist Zijp, Apotheker Bijl, Kruide nier Minneboo en Bloemenverkoper Krijnen. Ik denk aan klasgenoot Peter :UJJ \v>VVVSAVA IJsverkoper Brinksma senior. Jan Purmer met buurmeisje achter zijn ouderlijk huis aan de Schoolweg. 8

Levend Verleden - Den Helder | 2017 | | pagina 8