Ver Dwalen X Ko Minneboo Tweehonderd jaar Koegras is echt iets om bij te verdwalen. Het 100-jarig bestaan van dat stadsdeel, ik bedoel natuurlijk Julianadorp, is in 2009 groots gevierd. De HHV bracht in september 2009 een schitterend the manummer van Levend Verleden uit dat geheel aan Julianadorp, Buitenveld en de polder Koegras was gewijd. Ik woon nu ook in Julianadorp, maar mijn dwaaltocht is toch vooral gekop peld aan mijn jeugd in de Pilo. Of het helemaal waar is weet ik niet, maar het verhaal gaat dat mijn moeder door een echte dorper met zijn auto vanuit de Visstraat naar het Lidwina ziekenhuis is gebracht, waar ik als een gezonde 9-ponder ben geboren. Mijn vader was niet thuis, die was op zijn transportfiets met voorop een zware mand vol bood schappen de klanten langs. Een auto hadden wij toen nog niet. Die dorper was wel een goede bekende, het was Quirinus van Nuland, de man van de zuster van mijn vader, Annie van Nuland - Minneboo. Oom Qrien en tante Annie hadden op het Loopuyt- park een woninginrichting en manu- facturenzaak. Na hun pensionering is de zaak door zoon Siem en zijn vrouw Mia, en zoon Dorus voortgezet. De zaak was al in 1906/1907 door Simon Petrus van Nuland gesticht. Simon Petrus uit Anna Paulowna was één van de eerste dorpers. Zijn vader Qui rinus kwam trouwens van Wieringen. Van Nuland uit Julianadorp, vele jaren een begrip in Koegras, maar zeker ook in Den Helder. Omdat oom Qrien mij, gezien dat toch wel belangrijke ritje, ook een beetje als zijn kind beschouwde, werd ik regel- Vroege bewoning van Het Koegras en Den Helder. Links het Buitenveld. (Kadasterkaart Gemeente Helder en Huisduinen, Sectie C, vijfde Blad, 1827. SM't* QPMM 7

Levend Verleden - Den Helder | 2017 | | pagina 7