De Majoor, kommanderendc de 2de Divisie van het Korps Mariniers zal, als daartoe geaulhorisecrd, op den 27 Novem ber aanslaande, des middags ten twaalf uren precies, publick aanbesteden: do Leverantie van het MUNITIE-BROOD, ten behoeve van dat gedoolle van voornoemd Korps, hetwelk ge durende het jaar 1849 Garnizoen zal houden te Willemsoord aan het Nieuwediep. De Contracten van voorschreven Aanbesteding liggen van heden af Ier lezing van des morgens 10 lot 's namid dags 2 uren op het Bureau van gcmelden Majoor, alwaar ook do aanbesteding op den bepaalden dag en het bepaalde uur zal plaats hebben. Willemsoord den 18 November 1848. de Majoor voornoemd, vaiv der VELDEN. Beschuit dat is hard brood, drie of viermalen gebakken. Het is boven ander voedsel te verkiezen, omdat het weinig aan bederf onderhevig is. Daarom werd het ook als proviand op schepen gebruikt en aldaar in afzonderlijke met blik beslagen broodkamers bewaard. Wordt het brood geheel tot beschuit gebakken of geroosterd, dan blijft het 40 a 50 dagen goed, half 30 tot 40 en voor een vierde 10 a 14 dagen. Scheepsbeschuit is niet bros maar zeer stevig en hardgebakken, het moest vaak in een drank als thee of koffie worden gedoopt om gemakke lijker gekauwd te kunnen worden.4 Door het Ministerie van Oorlog werden in oktober 1876 de comman danten van de garnizoensbakkerijen aangeschreven om 'bij wijze van proef' een maand lang het oude munitiebrood te bakken met de bepa ling echter, dat in plaats van om de andere dag, nu het brood dagelijks moest worden gebakken, zodat de soldaat zijn portie brood iedere dag vers ontvangt. De minister van marine heeft, even als de minister van oorlog, het muni tiebrood, zoals dit alhier aan de schepelingen werd uitgereikt, doen vervangen door tarwebrood. Door het Ministerie van Oorlog werd een jaar later bepaald, dat het nieuwe munitiebrood - bereid uit rode en witte tarwe en gist - eerst tegen de 15e februari 1877 aan de militairen zou worden uitgegeven. Marine-hospitaal In 1909 kregen de verpleegden in het marine-hospitaal op voorschrift van de behandelende geneesheer per dag 250 gram wit brood, ter vervanging van 350 gram munitiebrood. Patiënten die na de 12 uur 's middags in het hospitaal werden opgenomen, ontvingen als regel voor die dag slechts munitiebrood of wit brood met boter, tot hoeveelheden door de Chef te bepalen.5 Specifieke marinetermen De 'Staalmannetjes' is geen pendant van Rembrandt's beroemde 'Staalmees ters', doch zo werden de tarwebroodjes genoemd die de marineman dagelijks te verwerken kreeg toen de marine bakkerij in Den Helder nog voor onze eigen marinemannen bakken kon. De naam ontlenen deze vierkante broodjes Andries Popke Staalman (Hellevoetsluis 1858 - Driebergen 1938). Gemeenteraadslid 1896 - 1911. aan het reeds lang overleden kamerlid A.P. Staalman6, die de invoering van deze broodjes bepleitte. (Uit: Helder- sche Courant, 28 februari 1941) Stoommachinegebouw/graan- magazijn In 1864 werd de bovenverdieping van het stoommachinegebouw in gebruik genomen als graanpakhuis. In 1889 werden de beneden lokalen van het graanmagazijn eveneens tot graan- hokken t.b.v. de marine bakkerij inge richt, door aannemer A. Bos voor f. 1.019,-. In verband met deze bestem ming werden drie deuropeningen en één raamopening dichtgemetseld. De bestaande indeling in twee lokalen bleef gehandhaafd. In de beide loka len werden graanhokken gemaakt, bestaande uit houten schotten, met in ieder hok een houten afvoerkoker naar de zolder. In het Marineblad van 1897/1898 stond vermeld dat de Marine-Bakkerij en het Graanpakhuis in vredestijd onder beheer viel van de commandant der 2e afdeling mari niers. In 1939 werd het voormalige stoommachinegebouw, ondertussen betiteld als graanpakhuis, drastisch verbouwd en er werd op de begane grond een telefooncentrale ingericht. Tweede Wereldoorlog Op 13 juni 1940 werd de Küstenminen- suchflottille Holland opgericht, die in juli 1940 de naam kreeg van 34.Minen- suchflottille. Dit Mijnenveegflottielje 5 Weekblad van den Helder en het Nieuwediep, 27 november 1848.

Levend Verleden - Den Helder | 2017 | | pagina 5