School 7 K. Jellema Soms roept het lezen van een artikel in 'Levend Verleden' bepaalde gedachten op. Dit overkwam mij bij het lezen van het mooie artikel over de nieuwe bibliotheek. Het is een voorval wat mij overkwam in de toenmalige School 7. In de Tweede wereldoorlog was ik als leerlingscheepmaker tewerk gesteld op de Rijkswerf. Het was geen makkelijke periode, met gevaar voor bombarde menten en te weinig eten. Het was niet toegestaan om in de middagpauze de werf te verlaten. Het eten werd via de gaarkeuken in gamellen aangeleverd. Op de werf werkte in die tijd mensen uit onder andere Amsterdam. Deze werklieden waren toen ondergebracht in School 7 aan de Weststraat. In een klaslokaal stonden enkele rijen bedden opgesteld. Alles was primitief. De men sen werden vanuit de gaarkeuken van eten voorzien. Na afloop van de oorlog zijn ze weer naar huis gegaan en bleef hun slaapaccommodatie leeg achter. Het personeel van de Rijkswerf werd na aankondiging van het einde van de oorlog naar huis gestuurd. Dat duurde niet lang, want al gauw moesten wij ons weer melden. Maar veel werk was er niet. Ik herinner mij nog wel dat ons eerste karwei bestond uit het ophalen van de eenmansduik- boten vanuit de Visbuurt. Die stonden daar onder over de straat gespannen netten opgesteld. Met een Duitse leger wagen op rupsbanden, bestuurd door dhr. Jans, gingen wij er op af. Eén voor één werden de duikboten opgehaald en afgevoerd. Ook voor ons -mijn schoolmaat Job de Vrij en ik- was een klusje bedacht Wij moesten lopend naar School 7. De opdracht was om de bedden van Een eenmansduikboot verborgen onder netten in de Visbuurt. Gezicht vanuit de Zuidstraat op School 7' aan de Weststraat na de luchtaanval van 30 oktober 1940. Op de voorgrond, met camera, een Duitse 'Werftpolizei'. de werklieden die daar waren gehuis vest, te slopen en af te voeren. Stro zakken werden op een hoop gegooid en het hout werd verzameld. Wij waren nog maar net bezig of wij zagen wandluizen lopen en we wer den vervolgens door een vlooienleger besprongen. Het was geen leuk werkje. We waren blij toen de klus geklaard was en wij de school konden verlaten. Dit was wel met het meene men van het nodige ongedierte. Om ons daarvan te kunnen verlossen mochten wij een douche nemen in het badhuis aan de haven. Dat dit toegestaan werd was een hele gunst. En gelukkig maar want anders was het thuis behelpen geweest met een teiltje koud water.Het was een situatie waar de mensen zich nu geen voor stelling van kunnen maken. Als wij nu de mooie bibliotheek binnengaan en de vele mooie voorzieningen en luxe zien, dan zijn de tijden drastisch veranderd. Dit valt te meer op als je ook andere tijden gekend hebt. 3

Levend Verleden - Den Helder | 2017 | | pagina 3