Villa Woestduin op hoge duintop in Huisduinen met links het ouderlijk huis van Rob Dol. achtige auto. Hij was een Willy Wor tel. Van een kartonnen doos maakte hij een vlieger voor mij. En hij voor zag mijn Sint Maartenlampion van een batterij met licht. Niemand van de kinderen in Huisduinen had zoiets.' Doorman was gek op auto's. Hij had er twee, uitzonderlijk voor die tijd, zeker in Huisduinen. Hij bouwde eigenhandig een caravan. Hij was altijd aan het sleutelen in de garage aan de voet van het duin. Zijn vrouw, Francoise Wilhelmine Caroline Raaij- maakers (1887, Gombong), leidde een eenzaam bestaan in de villa op de top van het duin. Haar kinderen waren al voor de oorlog uitgevlogen. De inrichting van de villa Woestduin ademde de sfeer van het vroegere Nederlands-Indië. Mevrouw Door man schilderde, vooral stillevens, die op exposities van de Noorder Kunst kring veel lof oogstten. De moeder van Rob Dol kreeg in de jaren '50 een schilderij van haar als dank voor haar hulp na een opname in het ziekenhuis. Ze is 96 jaar en geniet nog altijd van dit stilleven. Het vormt voor haar een dierbare herin nering aan een lieve buurvrouw, die op tragische wijze aan haar einde kwam. Haar zelfgekozen dood schokte Huisduinen. De weduwnaar verhuisde in de loop van de tijd naar de binnenstad van Den Helder. Hij overleed in 1975. Villa Woestduin heet in de volksmond nog altijd 'het huis van Doorman'. Bronnen: 'De Koninklijke Marine in de Tweede Wereldoorlog', Ph.M. Bosscher; 'Ik val aan, volgt mij!', Anthony van Kampen; 'Nieuw- Guinee en de exploratie der 'Meervlakte' 1913-1915', J.W. Langeler en L.A.C.M. Doorman; 'Erfprins: van Fort Lasalle tot Marinekazerne', F.M. van Elderen; Staten van dienst van de gebroeders Doorman, Nederlands Instituut voor Militaire Historie; Historische kranten, www.delpher.nl. Met dank aan Jan van Tongeren. Willy Wortel Hoewel hij een jongetje was herinnert Rob Dol (75) zich Doorman nog goed: 'een grote, indrukwekkende man met een bol, blozend gezicht.' Ze waren buren van elkaar. 'Ik kreeg snoepjes van hem. Ik mocht met hem meerijden in een Olie B. Bommel- Stilleven van mevrouw Doorman-Raaijmaakers. (Foto Rob Dol) 31

Levend Verleden - Den Helder | 2017 | | pagina 31