Majoor W.H. Doorman (midden) bij het 125-jarig bestaan van de Kustartillerie 9 januari 1939. (Collectie Piet Riteco) dam met argusogen. Niet alleen omdat Jan Diederik zijn neef was, maar ook omdat zijn tweede vrouw op Java was geboren. Willem Hendrik, zoon van een spoorwegbeambte, was kapitein van de artillerie. In 1927 kwam hij met zijn gezin - zijn vrouw had bij hun huwelijk al drie kinderen - naar Den Helder. Eerst huurden ze de vakantie villa Texelstroom van de N.V. Zeebad Huisduinen. In 1929 verhuisden ze naar de nieuwgebouwde villa Woest- duin op de top van een duin in Huis duinen. Mede als dank voor het tijdelijk optre den als commandant van het verdedi gingswerk te IJmuiden werd Willem Hendrik in 1931 koninklijk onder scheiden: ridder in de Orde van Oranje-Nassau in zilver met de zwaar den. Zijn carrière steeg tot een hoogte punt toen hij in 1938 promoveerde tot majoor en belast werd met het com mando over het 1e bataljon van het regiment Kustartillerie in Den Helder. Dat betekende tevens dat hij garni zoenscommandant werd. De viering van het 125-jarig bestaan van de Kustartillerie op 9 januari 1939 wierp een extra glans op zijn benoeming. Een plaquette aan de muur van de Keelpoort bij fort Erfprins herinnert nog aan deze gebeurtenis. Mobilisatie Als garnizoenscommandant kreeg Willem Hendrik in de loop van 1939 te maken met de mobilisatie, waar door huisvesting en voeding moesten worden geregeld voor duizenden extra mankrachten. Er moesten kaze matten worden gebouwd, het geschut moest worden versterkt, enz. In de nacht van 9 op 10 mei 1940, toen vol ledige gevechtsvaardigheid moest worden aangenomen, zag hij met eigen ogen vanaf een duintop de eer ste Duitse vliegtuigen naderen. Willem Hendrik was een techneut. Hij had de methode van indirecte richting voor kustgeschut verfijnd en hij had een gewijzigde inrichting van het vuurleidingstoestel ontworpen. Toen na de capitulatie op 14 mei 1940 stellingcommandant Jolles opdracht gaf alle kustartilleriegeschut en alle munitie te vernietigen, onderzocht hij eerst welke wijze het effectiefste was. De monding van het geschut afsluiten en dan een granaat afvuren bleek geen succes te hebben, maar werd aan de monding een granaat in de loop geschoven, dan barstte de loop als een banaan uiteen. Willem Hendrik gaf opdracht aan de geschutscomman- danten om deze handelwijze toe te passen. Vijf dagen later moest hij met Leutnant Gunther van de Marine Artillerie-Regiment 21 uitleg geven over de batterijen die onder de Kustartillerie vielen. In mei 1942 werd ook Willem Hendrik krijgsgevangen gemaakt. Hij belandde in het kamp Langwasser. Waarschijnlijk wegens ziekte werd hij op 5 augustus 1942 ontslagen.Hij woonde tijdens de oorlog in Bennebroek. Villa Woestduin had hij in augustus 1940 te huur gezet. Na de oorlog keerde hij terug naar Huisduinen. Omdat zijn militaire carrière ten einde was zocht hij andere bezigheden. Zo was hij enige tijd leraar wiskunde aan het gemeen telijk lyceum en was hij blokhoofd van de organisatie Bescherming Bevolking voor Huisduinen. 30

Levend Verleden - Den Helder | 2017 | | pagina 30