Van het bestuur Ko MInneboo Het jaar begon verrassend. Maarten Noot werd terecht gekozen tot Jutter van het jaar 2016. Of, zoals de jury en de pers berichtte; "als iemand het verdient, dan is het Maarten wel". Ondanks de 9 andere kanjers die waren voorgedragen was de jury binnen 5 minuten klaar met haar keuze. Maarten Noot van de HHV en de KNRM is de Jutter van het jaar. Maarten van harte gefeliciteerd! Niet alleen Maarten werd begin dit jaar in het zonnetje gezet, maar ook onze vroegere voorzitter Jan Dop. Jan Dop werd gekozen tot ondernemer van het jaar. Ook die benoeming werd breed ondersteund. Jan, ook jij van harte gefeliciteerd! 2017 zal om meerdere redenen een belangrijk jaar worden. Zo staan de kranten al maanden vol over Sail 2017. Verrassend daarbij is wel dat er hier tot op heden niet tot nauwelijks over het jaar 1667 wordt gesproken, toch het jaar van de opvallendste overwinning van onze zeestrijdkrach ten ooit: Chatham, met daarbij de eerste inzet van mariniers. Wel dit jaar al extra aandacht voor het grote ver lies in 1942: Javazee. Het is dit jaar resp. 350 en 75 jaar geleden. De geschiedenis van Den Helder en Marine zijn al eeuwen met elkaar ver bonden. Het blijft bij dat alles wel van belang om ons steeds te realiseren dat wij ons als HHV richten op de Noordkop. Als je dan weet dat 85 jaar geleden een Historisch Genootschap Noordkop is opgericht, maar dat dat genootschap in 1942 tijdens de bezetting is opgehe ven, dan is de cirkel in de Noordkop wel rond, Helder, Huisduinen, Wie- ringen en Texel, ooit samen de Main- port naar de Zuiderzee. Nu de Main- port naar het werelderfgoed de Wad- den. Samen zijn wij al vele eeuwen lang dit heel bijzondere dynamische stukje Nederland. Wellicht leuk om daarbij te weten dat Vlieland en Ter schelling tot 1942 ook nog bij Noord Holland hoorde. Misschien toch goed om ook dat feit juist dit jaar even onder de aandacht te brengen. Voor dat iedereen in Friesland, en uiteraard ook in Noord-Holland en de rest van Nederland, vergeten is dat wij de overdracht van die twee mooie Wad deneilanden van Holland aan Fries land, en daarmee de overdracht van een deel van onze gezamenlijke impo sante geschiedenis, ook aan de Duit sers in Wereldoorlog II 'te danken hebben'. Het is maar dat u het weet. In School 7 is onze eerste foto expositie opgehangen. Met als thema: Die Ouwe Helder. In vijf foto's in de gang tegenover de leslokalen is het verhaal van verwoesting en herstel zichtbaar. Ouwe Helder in vijf foto's vangen, het was best een uitdaging, maar volgens ons is het gelukt. Het is de bedoeling dat jaarlijks een ander thema op die manier extra wordt belicht. Ook zo wordt de Helderse geschiedenis verder openbaar. Het artikel over Laurens Brandligt heeft haar staartje. Het wordt de officiële naam voor dat voor Het Nieuwe Diep, voor Den Helder, voor de Noordkop zo belangrijke waterstaatswerk. Laurens Brandligt en stadhouder Wil lem V staan samen op een fraaie gedenksteen vermeld. Op de jaarvergadering in november werd Maarten, en ook Arie van der Ree, beide reglementair aftredend, als bestuurslid herkozen. Ik heb in die vergadering gemeld dat ik eind dit jaar niet herkiesbaar zal zijn. Het bestuur gaat dus op zoek naar een nieuwe voorzitter, een nieuwe vrijwilliger. Nieuwe vrijwilligers zijn trouwens altijd welkom. Nieuwe leden uiteraard ook. De penningmeester deed op de jaarvergadering nog een mooie oproep: "Geef eens bij een bijzondere gelegenheid (verjaardag) een jaar 'Levend Verleden' cadeau". Prima idee! Niet vergeten: blijf de journalisten van de regionale dagbladen steunen. Zouden ze nog iets weten over Koegras, Helder en Nieuwediep zon der ons 'oude' nieuws? Drukkerij De Boer, Levy Grunwald, Anthony van Kampen, Diets Hovestad (Gradus). Maarten Noot gekozen tot Jutter van het jaar 2016. Links: juryvoorzitter Dirk Reitsma. (foto Peter van Aalst) 2

Levend Verleden - Den Helder | 2017 | | pagina 2