hadden aandrongen op de moord. Rekening houdend met 'het bruut optreden van den vader, jegens vrouw en kinderen en met het kampongmi lieu, waarin de kinderen leefden' eiste de officier van justitie tegen de moe der en de zoons Chris en Willem 18 jaar cel en tegen dochter Agatha zes jaar. De Raad van Justitie veroor deelde de moeder tot 12 jaar en de beide zoons ieder tot 15 jaar; de doch ter werd vrijgesproken. Weggewerkt De nabeschouwing die De Telegraaf aan de affaire wijdde, lijkt op de samenvatting van een Indische roman. De krant schreef: 'Doorman zelf was iemand van zeer goede Hol- landsche familie. Zijn vader was indertijd generaal gouverneur van de residentie; van huis uit bezat hij dus voldoende beschaving en ontwikke ling. Ruim dertig jaren geleden, als jonge man, werd hij uit Holland weg gewerkt als een totale mislukking. 'Deli, dat toen pas in opkomst was en een arbeidsveld bood voor iederen stevigen jongen kerel, bood hem de eerste kans om zich te rehabiliteren. 't Liep daar mis - hij bleek niet uit het hout gesneden, waar de pioniers van gemaakt moeten zijn. Toen kwamen de cultures in de Preanger aan de beurt, vervolgens de Lampongs, en toen weder Java. En geleidelijk zakte hij dieper af naar den zelffiant, naar het onbruikbaar geoordeelde uitschot. Nog kreeg hij eens een kans als beheerder van een Chineesch rijst- landje, later weer als administrateur van een afdeelingsbank, doch zijn gedrag en zijn oneerlijkheid bezorg den hem ook daar weldra ontslag. 'Toen vestigde hij zich voorgoed op een klein landje in de Preanger, waar hij jaren tevoren op naam van zijn Soedaneesche huishoudster het inlandsch bezitsrecht van had gekocht en dat hij geleidelijk door de kam pongbewoners had laten beplanten met thee. Hier woonde hij met zijn gezin. Reeds in Deli had hij Nji Asma- nah, een jonge Soedaneesche koelie vrouw als huishoudster tot zich geno men. Al die lange jaren van zijn gelei delijk verval was zij trouw bij hem gebleven, had hem vijf kinderen geschonken, waarvan er nog drie, Chris, Willem en Agatha in leven zijn. In 1916 trouwde hij met de moeder zijner kinderen, ten einde zoodoende de vrije beschikking te krijgen over het op haar naam staande theeland. 'Doorman was een stevige, robuuste kerel. Een 'djago' zeiden de kampong bewoners - een ruwe, hardvochtige bruut, een drinker, dadelijk klaar om er met zijn stevige vuisten op los te slaan. Zijn werkvolk en de inlandsche theeplanters, wier product hij opkocht, buitte hij uit, waar niemand zich, uit vrees voor zijn ruwheid, tegen durfde verzetten. De opvoeding der kinderen werd geheel verwaar loosd; wel bezochten ze de lagere school, maar toch verinlandschten ze sterk door den invloed hunner moe der en van de kampong, waar ze het grootste deel van hun tijd doorbrach ten om hun vader te ontloopen, dien ze van kindsaf vreesden om zijn ruw heid en hardheid. 'Toen de twee jongens tot wasdom waren gekomen, betrokken ze een eigen, inlandsche woning in de buurt van het ouderlijk huis. Voor Willem, de jongste zoon, zocht de vader een Chineesche bijzit, wier jongere zuster hij tegelijk maar in zijn eigen woning binnenvoerde als 'bini moeda' (bijvrouw) in het gezelschap van vrouw en dochter, welk tweetal hij voortdurend mishandelde en vernederde, zelfs dwong om in zijn theetuin als theepluksters te werken. De moeder verdroeg alles onderworpen, blééf in de woning, uit vrees voor de materieele gevolgen voor haar en haar kinderen als zij heenging. Maar in haar hart groeide de wrok en de haat, welke zij over plantte bij de kinderen. 'De verhouding van deze drie tot hun vader was altijd zeer slecht; jaren gele den reeds spoot Chris, de oudste hem lombok-raweh-sap in de oogen, uit wraak voor een mishandeling. Later verrieden zij hun vader bij de veldpoli tie wegens een kleine diefstal; een kind, dat hij bij de Chineesche bijzit had ver wekt, stierf onder verdachte vergifti gingsverschijnselen, en in de kampong, onder hunne vrienden en raadgevers, praalden de jongens openlijk met hun voornemen, hun vader den een of anderen dag te zullen 'mollen'.' Willem Hendrik Doorman Al dit soort berichten volgde Willem Hendrik (1889, Zaandam) in Amster- Willem Hendrik Doorman (1889-1975) bij schietoefening (r.). (Collectie Piet Riteco) 29

Levend Verleden - Den Helder | 2017 | | pagina 29