De Moord op Doorman. De moord op den assistent Doorman is een zuiver incidenteel geval en geens zins het gevolg van kwaadwilligheid der bevolking. Het stoffelijk overschot van den heer Doorman werd in verband met de groote moeilijkheden van het trans port gistermiddag op zijn eigen thee landje begraven. Semarang, 18 Februari (Anct<i) Luitenant Jetze Doorman (1881-1931), de schermer. (Revue der sporten, 15 juni 1907) Spelen (Athene in 1906, Londen in 1908, Stockholm in 1912, Antwerpen in 1920 en Parijs in 1924). Vier keer won hij in teamverband een bronzen medaille: in 1912 met degen en sabel, in 1920 en 1924 met sabel. Als echte Fries hield hij ook van schaatsen. In 1912 nam hij als wed strijdrijder deel aan de tweede elfste dentocht. Hij redde twee deelnemers die door het ijs waren gezakt. Daar door was hij zo verkleumd geraakt, dat hij moest opgeven. Missie mislukt In 1914 werd Jetze met de eerste Nederlandse vredesmissie naar de nieuw gevestigde Balkanstaat Albanië gestuurd. Het doel, het helpen oprich ten van een Albanese gendarmerie van 5000 man, mislukte echter. De Nederlandse officieren werden op alle fronten tegengewerkt. Jetze keerde na een half jaar voortijdig terug wegens ziekte. Toch kreeg hij als dank voor zijn bijdrage het ordeteken van de ridder vierde klasse van de Zwarte Adelaar van Albanië. Terug in Nederland wijdde Jetze zich weer aan het schermen. Hij nam deel aan talrijke wedstrijden. Ook hamerde hij op het belang van sport. In Revue der Sporten van 23 april 1919 bekriti seerde hij het onderricht in schermen, bijvoorbeeld aan het K.I.M.: 'Bij de adelborsten is dit te wijten aan hun voormaligen Instructeur, den Belg Collin, die er m.i. niet veel van terecht heeft gebracht, hetgeen weer een mooi voorbeeld is, dat niet alles wat uit 't buitenland komt even goed is.' Jetze overleed in 1931, 50 jaar oud. 'Wat was Doorman altijd een fair en edel strijder', zei zijn oudste sport vriend kapitein A.E.W. de Jong, die met hem geheel Europa had door kruist. Jan Diederik Doorman Jan Diederik (1876, Utrecht) was de zoon uit het tweede huwelijk van de weduwnaar Christoffel Lodewijk Doorman met zijn huishoudster en nicht Alida Jacoba Doorman. Terwijl de vader een glanzende militaire carrière maakte - hij bracht het tot luitenant-generaal der artillerie - rees het leven van Jan Diederik zich aan een met mislukkingen. De eerste berichten over de moord op Jan Diederik verschenen op 19 februari 1925 in de Nederlandse kran ten. De Nieuwe Rotterdamsche Cou rant schreef: 'De theeplanter J.D. Doorman, werkzaam op de onderne ming Paroeng Koeda (Batavia), is doodgestoken. De dader is onbekend.' Twee dagen later meldde Het Vader land: 'De twee inlandsche moorde naars van den heer Doorman zijn gearresteerd. Zij verklaarden door Doormans eigen familie te zijn omge kocht.' Druppelsgewijs raakten meer details bekend: 'Omtrent den moord op den theeplanter Doorman vernemen wij, dat deze Dinsdagavond in zijn pavil joen de krant zat te lezen, toen plotse ling drie gemaskerde mannen bin nenkwamen, hem aangrepen en de keel toesnoerden, terwijl twee van hen hem met een mes staken. Zij namen mede, wat zij vinden konden, o.a. sieraden en een geldkistje. De wonden, die aan den heer Doorman werden toegebracht, waren vreeselijk.' 'De moordenaars van den heer Door man heeten Entong, Darmo en Agoes. Een van de daders heeft een bekente nis afgelegd. Hij verklaarde door de familie van den heer Doorman te zijn omgekocht, hetgeen door getuigen werd bevestigd. De vrouw van den heer Doorman en de kinderen wer den daarop in verzekerde bewaring gesteld.' Onder grote belangstelling begon op 20 augustus de rechtszitting in Bata via. De moordenaars bleven bij hun bewering dat de moeder en de zoons De Indische Courant van 19 februari 1925. 28

Levend Verleden - Den Helder | 2017 | | pagina 28