beklimmen; het uitzicht vandaar zal loonend zijn, hoop ik.' 15 November: 'Volgen, voortdurend een pad kappende, den kam, die wei nig stijgt. Regen en windvlagen. Onze tenten zijn slecht geworden door het reeds langdurig gebruik, zoodat wij bij regen 's nachts weinig slapen.' 16 November: ''s Nachts zeer koud; ondanks den wollen deken, slaapt niemand; hout om een flink vuur te maken is niet meer te krijgen.' 20 November: 'Vertrek naar den hoogen top. 't Is een steile klim en 't valt den verkenner en mij bijzonder moeilijk; wij zijn dan ook al van 3 Juni af, aan één stuk door, op meer of min der zware patrouilles. Op den Wilhel- minatop is de sneeuw duidelijk te zien; groote vreugde onder de Dajaks (*hel- pers/ dragers, a&omstig van Borneo), voor het meerendeel jonge kerels! Het zien van de sneeuw is voor hen een heele gebeurtenis.' 21 November: 'Na ruim een uur steil klimmen bereiken wij het hoogste punt, 3810 M. hoog. Wij hebben hier rondom prachtig uitzicht; zien Car- stensztoppen en den Wilhelminatop met de geheele Centrale keten, die er tussschen ligt. Pas tegen donker dalen wij weder naar ons bivak af.' 22 November: ''s Nachts zwaar onwe- der en hevige regen; onze lekke tenten laten ons in den steek en de nattig heid gepaard aan de koude belet ons te slapen. In onze dekens gewikkeld, zitten wij maar te wachten, tot de dag weer aanbreekt. Dadelijk weer naar boven. Vandaag kom ik gereed met de bergpeilingen, zoodat wij morgen kunnen afmarcheeren.' Een van de resultaten van de expeditie was dat een witte vlek op de kaart van Nieuw-Guinea een naam kreeg: Door- mantop. Bij de plaatselijke bevolking was de top bekend onder de naam 'Kembu. Lou klom via de functies van onderzee bootcommandant op tot chef van de afdeling materieel van het department van Defensie. In 1923 bracht hij de de leiding over een expe ditie die via de Mambe- ramo, de grootste rivier, zover mogelijk moest doordringen tot het gebied ten noorden van het sneeuwgebergte. Op 6 november 1914 ont dekte Lou op 15 km. afstand een kale bergtop, ongeveer 4000 meter hoog. Hij wilde de kam die daar naar toe leidde, volgen. In zijn expeditie verslag schreef hij: 'Dien top zal ik derhalve Bergtop op voormalig Nieuw-Guinea, ontdekt door Lou Doorman en naar hem vernoemd. 4050 26 Lovend eindverslag Ludovicus (Lou) A.C.M. Doorman (1891-1955) op expeditie in Nieuw-Guinea.

Levend Verleden - Den Helder | 2017 | | pagina 26