Hedendaagse Historische Voorvallen Ruud Claessen Oktober 2016 Donderdag 6 oktober. Het webboek 'Ontdek Den Helder' gaat online. Het is een nieuwe digitale stadsgids met informatie over wonen, uitgaan, evenementen en de geschiedenis van onze stad. Saskia van Kuik is de drijvende kracht achter het digitale naslagwerk. Wethouder Jacqueline van Dongen (Stadspartij) verruilt Den Helder voor Zwijndrecht. Ze wil meer regionaal kunnen besturen en bij haar afscheid zegt ze intens te houden van de stoere stad Den Helder. De Stadspartij schuift Odd Wagner naar voren als haar opvolger. Op het vermoeden dat er bommen uit de Tweede Wereldoorlog liggen is het Boerenverdriet op Willemsoord flink uitgebaggerd. De operatie levert ech ter geen explosieven op, maar wel een nota van 740 duizend euro, waarvan het Rijk het leeuwendeel voor zijn rekening neemt. De entertainer en Bekende Heldernaar Gaston David komt op 5 oktober op 80-jarige leeftijd te overlijden. Hij danste, zong en speelde muziek en typetjes. In zijn actieve jaren genoot David ook buiten de stad bekendheid. De vrijwilligster Ruth Kraak van het vogelasiel wordt uitgeroepen tot Helderse Dierenvriend van het Jaar. De vrijwilligers van De Kattenboet, de Dierenambulance en dierenasiel 't Schuthok worden verrast met in totaal 9000 euro. Het geld komt uit de vergoeding die de stadshistoricus en dierenvriend Marinus Vermooten ontvangt als gemeenteraadslid. Donderdag 13 oktober ligt de flaneer- kade vol met windjammers die mee doen aan een zeilrace en wegens te harde wind even de luwte van de Bin nenhaven opzoeken. Reddingmuseum Dorus Rijkers wint de tweede prijs in een wedstrijd om het kindvriendelijkste museum. De verkiezing is uitgeschreven door museumkids.nl van de Museumvereniging. Weten wanneer welk pand gebouwd is? Dat kan via het internetadres code. waag.org/buildings. Klik een stipje aan en je krijgt informatie op basis van het kadaster. Nogal wat Helderse gebouwen lichten blauw op en dat betekent dat ze dateren van na de Tweede Wereldoorlog. Conclusie: het door bombardementen, vliegtuigcrashes en sloop geteisterde Den Helder is voor een groot deel een wederopbouwstad. Burgemeester Koen Schuiling zet mevrouw Wiep Pepping-Ebbes in de bloemen, want ze viert haar 100e verjaardag. Hans van Rossum brengt het derde deel uit van zijn jeugdher inneringen aan Den Helder in de jaren vijftig en zestig. Van Rossum groeide op in de Keizerstraat waar zijn ouders een VIVO-kruideniers- zaak hadden. In de Beatrixstraat worden twee kunstwerken van Peter Erftemeijer geplaatst die oude beroepen van Wil lemsoord uitbeelden. Het zijn de eer ste sculpturen uit een serie van vijf die de verbondenheid symboliseren van Den Helder met het marine-onder houdsbedrijf. Woningstichting is de schenker van de beeldengroep. De Helderse uitvinder Peter van Wees presenteert op de Offshore Energy- beurs in Amsterdam een installatie die fijnstof uit de lucht filtert. Mocht de vinding ingang vinden dan zou dat zomaar honderden banen kunnen opleveren. Voormalige soldatenkamers op Fort Dirksz Admiraal krijgen een opknapbeurt. Zo worden er nieuwe kozijnen geplaatst. De verblijven grenzen aan het fietspad langs het fort en lagen er lange tijd zwaar verwaar loosd bij. Woningstichting brengt woonhuizen in de Van Galenstraat terug in de staat Werviaan in de Beatrixstraat. De kunstenaar Peter Erftemeijer vervaardigde het beeld. 19

Levend Verleden - Den Helder | 2017 | | pagina 19