Een openluchtsamenkomst op het Koningsplein. geluidswagen. Dit was een tweewielig voertuig dat met 'ellebogenstoom' werd voortbewogen. Het geheel bestond uit drie delen. Links en rechts waren ruimtes voor de luidsprekers. U kent ze vast wel; Bakker geluid gebruikt ze nog bij allerlei evenemen ten. Ook vonden de versterker, snoe ren en microfoon hierin een plaatsje. Het middengedeelte kon worden gebruikt als een soort preekstoel. Door het openklappen van een deksel ontstond een ruimte waar, na het aan brengen van een standaard en een microfoon het publiek een goed zicht had op de spreker. Zoals al gezegd: de geluidswagen werd met de hand voortbewogen. Voordat de groep heilssoldaten zich in mars naar de Spoorstraat begaf gingen twee broeders op pad om tijdig de apparatuur op te stellen. Voor de broodnodige stroomvoorziening was er altijd iemand die zo vriendelijk was de stekker in het stopcontact te steken. Maar bij wie dat was weet ik niet meer. Zodra de bijeenkomst was afgelopen moest de apparatuur weer worden opgeborgen en voor de marcherende groep uit ging het dan via Breewaterstraat, Molenstraat en Spoorgracht weer naar de Legerzaal. In een ruimte rechts vooraan in de zaal vond het geheel dan weer een plaats tot de volgende zondag. De geluidsinstallatie is aan het korps geschonken bij het 60-jarig jubileum. De bij de oude Heldernaren nog wel bekende Theo 'laat ze tikken' Mallet had met een werkcomité geld bijeen gesprokkeld en daarvoor werd de benodigde apparatuur gekocht. De wagen is door leden van het korps vervaardigd en deed goede diensten zoals blijkt uit een Strijdkreet van juli 1959. De hoofdredacteur en fotograaf 'doen' een zaterdag en zondag de korpsen en andere Legerafdelingen in de Noordkop aan. Naast de korpsen Enkhuizen, Beverwijk en Alkmaar komen zij ook naar Den Helder. Van uur tot uur wordt verslag gedaan van alle activiteiten die zij in de verschil lende korpsen bijwonen. Als zij in Den Helder zijn nemen zij onder andere deel aan een straatzang en schrijven hoe handig de geluidswagen is die wordt gebruikt. Zoals dit vaker gebeurd met materialen is de geluidsinstallatie op enig moment buiten dienst gesteld. Later werd ook wel een elektrische megafoon gebruikt zoals rechts vooraan te zien is op de foto van een activiteit tijdens de Vlootdagen. In tegenstelling tot de straatzang op zaterdagavond gingen we ook wel van punt tot punt door een wijk, zongen daar een lied gevolgd door een uitno diging voor de samenkomst. Vervol- gens naar het volgende punt, enz. Straatzang werd meestal gehouden in de donkere maanden op zondag en dan voorafgaande aan de samen komst. Veelal in de wijk rond de zaal. Ik herinner mij de avonden dat we onder een gaslantaarn stonden te zin gen. Het was dan bijna een Anton Pieck plaatje. In de zomermaanden hielden we nog weleens op een door deweekse avond straatzang in een andere wijk van de stad. Ik ben zo vrij om onder evangelisatie ook de activiteiten te benoemen die in bijvoorbeeld de (bejaarden) tehuizen werden gehouden. Tenslotte wonen hier vogels van allerlei pluimage. Als het korps naar een bejaardenhuis ging was dat met muziekkorps, zangbrigade en ieder die maar mee wilde. Het pro gramma bestond uit veel muziek en (samen)zang en ook hierbij weer een korte overdenking en gebed. Maar wat te denken van het jeugd werk. Wat in de kerken de zondag school wordt genoemd heette in het Leger des Heils 'compagnie samen komst'. Het woord compagnie duidde op het feit dat de kinderen in groepjes (naar leeftijd) waren ingedeeld. Natuurlijk was er zondagschool in het korpsgebouw. Maar op zeker moment hadden we ook bijeenkomsten in de Schooten (eerst in een schoolgebouw en later in de Boerderij) en in Nieuw 16

Levend Verleden - Den Helder | 2017 | | pagina 16