Bij het internaatPrinses Margriet' aan de Binnenhaven tijdens de vlootdagen. slogan: Soap, Soup, Salvation. Zeep, dus een goede wasbeurt en schone kleding als eerste. Omdat een lege maag geen oren heeft kwam daarna de soep. Vervolgens kwam het evangeliewoord. Die volgorde heeft door jaren heen groot succes gehad. Hoewel de eerste bijeenkomst in Nederland een samenkomst in een gebouw in de Gerard Doustraat in Amsterdam was, was het in Nederland niet anders. Ook hier werd volop het evangelie gebracht aan de mensen die - zeker in die tijd - veel meer op straat leefden. Er is enige uitleg nodig om de wijze van evangelisatie prediking aan te geven. Als eerste is er de 'openluchtsamenkomst'. Hierbij werd op een vast punt een mini samenkomst gehouden. Er werden liederen gezongen - al dan niet met begeleiding van muzikanten, een accordeon of soms een klein harmonium, een Bijbelwoord gelezen De zaterdagmiddag bijeenkomstkomst in de Beatrixstraat bij de zijgevel van de voormalige bakkerij De Eendracht'. en een korte overdenking uitgespro ken en gebeden. Natuurlijk ontbrak ook de uitnodiging niet om de samenkomst in het korpsgebouw bij te wonen. Natuurlijk kende ik in mijn jonge jaren de straatevangelisatie van het Leger des Heils wel maar er zelf deel van uitmaken, dat was toch even wat anders. De eerste periode dat ik de straatzang op zaterdagavond bijwoonde kan ik mij nog goed herinneren. Deze werd meestal gehouden bij V&D in de Keizerstraat. De etalages waren toen nog volop verlicht en ook waren er nog geen rolluiken aangebracht. Er was nog wat te zien. Daarom flaneerde jong en oud op de route KSK. Ofwel, Keizerstraat, Spoorstraat en Koningstraat, vica versa. Als een van de weinige die (nog) geen uniform droeg viel ik wel op. Reden om mij een beetje achter anderen te verschuilen. Uiteraard ging dat na een paar keer over en durfde ik mij te laten zien. Bovendien moest je - als niet muzikant - je aandeel leveren door een lied 'uit te geven'. Om het luisterende publiek te laten weten wat er werd gezongen werden de woorden van de liederen opgelezen. Evenals de zon dagse openluchtsamenkomst is dit werk nog lang doorgegaan. Zoals al gezegd; waarom en wanneer het is gestopt is (mij) niet meer bekend. Het was vaste prik om op zaterdag met de vrienden uit het korps even een bezoek te brengen aan IJssalon Laan. Niet die uit de Keizerstraat, maar waar nu het Kanonnenpleintje is. Voor 35 ct. kochten we een glaasje ijs met vruchten onderin. Als het zakgeld het toeliet een wekelijkse ver snapering. Op zondagavond was er opnieuw een gang naar de stad. Nu om op het Rialto-terrein aan de Spoorstraat een openluchtsamenkomst te houden. Dit stuk braakliggend terrein was ont staan nadat in de Tweede Wereldoor log de Rialto bioscoop was gebombar deerd. Jarenlang was dit de ruimte waar niet alleen het Leger des Heils zijn openluchtwerk hield maar ook plaatselijke activiteiten werden hier uitgevoerd. Velen zullen zich onge twijfeld de acties van 'Kousenkoning' Tom Borgerding nog wel kunnen herinneren. Nadat de ruimte weer was bebouwd met winkels konden we hier niet meer terecht. Tijdens deze openlucht samenkomst werd gebruik gemaakt van een 15

Levend Verleden - Den Helder | 2017 | | pagina 15