Evangelisatie door het Leger des Heils Daniel Bok In een eerder gesprek met Jan T. Bremer vroeg hij mij wat ik wist te vertellen over de evangelisatie van het Leger des Heils. Hij wilde daar iets over in de Helderse Courant vermelden. Ik realiseerde mij toen dat het op straat 'aan de man brengen' van het evangelie zomaar een stille dood is gestorven. Hoe en wanneer dat zo is gekomen heb ik niet meer uit mijn geheugen naar boven kunnen halen. Een antwoord hierop ligt zeker in het feit dat de actieve groep erg klein is geworden, er voor veel tegenwoordig een vergunning moet worden gevraagd, en we net als overal 'veel te doen hebben'. Toen ik later hoorde dat een stukje voor de HC wat problemen gaf, hebben we afgesproken dat ik, wat ik naar boven kan halen, in een artikel voor Levend Verleden zou opschrijven. Uiteraard zijn de vol gende gedachten over evangelisatie de weergave van mijn gedachten. Wat is evangelisatie? Om deze vraag te kunnnen beant woorden heb ik de Dikke van Dale maar even geraadpleegd. Die zegt daar o.a. het volgende over: evangelisatie: werkzaamheid tot ver breiding van het evangelie onder onge lovigen of andersdenkenden; evangeliseren: het evangelie verkondi gen onderwijzen; evangelie: - (eerste) vier bijbelboeken van het Nieuwe Testament; - goede boodschap/ de leer van Jezus Christus verkondigen. Als ik dit lees kun je een hele discus sie opzetten over de eerste twee begrippen. Maar dat zou te ver voeren dus bepaal ik mij maar simpelweg met wat het Leger des Heils heeft gedaan met evangelisatie. Evangelisatie door de jaren heen Even terug naar het begin in Engeland. Om de mensen te kunnen bereiken aan wie William Booth zijn boodschap van heil en verlossing wilde brengen, moest men de straat op. In de kerken werden deze mensen niet of nauwelijks geduld. Daarom is vanaf de start van het Leger des Heils in Engeland evangelisatiewerk een belangrijk onderdeel geweest. Bij het uitdelen van kleding en eten ging dat allemaal nog goed op mooie dagen. Maar al snel bleek het bezit van een gebouw onontbeerlijk. Hierin kon, het jaar rond, naast maatschappelijke hulp ook de boodschap van Jezus Christus worden gebracht. Met als Openluchtsamenkomst op het Rialtoterrein circa 1950. Meestal stonden we meer naar rechts. 14

Levend Verleden - Den Helder | 2017 | | pagina 14