3^,.. /Jan föan. Pan maakt er een potje van - A/ /'A A1 Een patriot kwam, zag en verdween weer (1787) Jan T. Bremer Begin 1787 solliciteerde de Alkmaarse notaris Mr. David Pan om in Den Helder in dezelfde functie te worden aangesteld. Hij was van mening dat de plaatselijke baljuw, schout, secre taris, dijkgraaf, bode en notaris Pieter de Leeuw, die al enige tijd met zijn gezondheid sukkelde, best een collega kon gebruiken. In zijn sollicitatiebrief aan de Gecommitteerde Raden te Hoorn, schreef hij onder meer: Geeft met allen eerbied te kennen Mr. David Pan, openbaar notaris, voor den Ed. Hove van Holland geadmitteerd, resideerende te Alkmaar, dat door de steeds aanhoudende indispositie van de notaris Pieter de Leeuw aan de Helder, de nodige actens aldaar niet kunnen worden opgemaakt, en dat voor het tegenwoordige tot gerijf van de ingesetenen en andere, zeer noodzaakelijk zoude zijn, dat een persoon nevens den notaris de Leeuw als notaris aan de Helder Huysduy- nen wierd geadmitteerd' Op 24 januari gaven Gecommitteerde Raden (Gewestelijk Bestuur) hem een voorlopige aanstelling, die kort daarop door de Staten werd bekrach tigd. Pan zou zich als een 'vroom, getrouw en oprecht notaris moeten kwijten en gedragen' Op 8 februari volgde de aanstelling. De toeloop op zijn 'comp- toir' viel tegen. Wel kreeg hij op 25 januari een testa ment op te stel len, maar daarna zou het tot 10 maart volkomen rus tig bij hem blijven. Vanaf 25 januari tot en met 1 september 1787 werden op zijn kan toor in totaal slechts 29 akten gepasseerd. Tweede secretaris en baljuw Pan zocht naar meer bezigheid en verzocht Gecommitteerde Raden op 9 februari hem als tweede secretaris naast Pieter de Leeuw aan te stellen omdat 'seer noodzakelijk voorsiening behoorde te worden gedaan nopens het Portret van David Pan met steekhoed als "capitein luytenant der schuttery te Alkmaar 1787uit een serie van 'Portretten van patriotten' door de patriottisch gezinde tekenaar, etser en graveur Abraham Jacobsz Hulk. (Rijksmuseum Amsterdam, RP-P- 1910-1795) werk van den secretaris aldaardat door aanhou dende indispo sitie' van de Leeuwdesert liep. Daarmee haalde hij zich echter de tegenwer king op de hals van Abraham Schoon, de zwager van Pieter de Leeuw, getrouwd met Elisabeth Schoon, die tijdelijk het secretariaat en andere zaken voor Pieter de Leeuw waarnam. De sollicitatie van Pan had succes. Gecommitteerde Raden stelden hem aan als tweede secretaris, op zodanige voorwaarden en beloning als hij, onder goedkeuring van Gecommit teerde Raden, in overleg met Pieter de Leeuw zou overeenkomen. Ten slotte zag Pan óók nog kans het baljuwschap van Pieter de Leeuw ten dele naar zich toe te halen: toen op 18 juli een commissie van Gecommit teerde Raden naar Den Helder kwam om de betrouwbaarheid van enkele prinsgezinde marineofficieren, de kapiteins Dekker en Gulleken en lui tenant Van Braam te onderzoeken, werd de patriot Mr. David Pan benoemd en beëdigd als substituut baljuw. Hij was het die vervolgens genoemde officieren in het logement van Gecommitteerde Raden gevan genzette. Doopakte Egmond-Binnen, 30 november 1751 van David Pan. Ouders: Jan Pan en Grietje van Lienen. De twee getuigen zijn: grootmoeder Leijntje Groes weduwe van grootvader David Pan, daarna van Cornelis van der Gragt en vervolgens echtgenote van mede getuige David Schagen. (Dopen Ned. Hervormd 1721-1813) 10 x/lst

Levend Verleden - Den Helder | 2017 | | pagina 10