1 *0 „SARDIEN!?" - NIJDIG KLaPT de deur dicht Tekening van Pinkhof uit 'Koning Dorus en zijn Blauwe zee-ridders' door Levy Grunwald, pagina 42. arme, oude zeeredders. Het resultaat daarvan is geweest dat Dorus niet alleen in de kleren is gestoken en een nieuwe fiets heeft gehad, maar ook dat 'zijn schamel inkomen' met enkele guldens per week kon worden verhoogd. Belang rijker was dat er vervolgens vragen aan de Minister zijn gesteld, die vervolgens beloofde te zullen nagaan wie dezer nooddruftigen voor overheidssteun in aanmerking konden komen. Daar kwam in de praktijk wel niet zoveel van terecht, maar belangrijk was wel dat de aandacht op de groep oud redders gevestigd was. Met name het in 1923 in 't leven geroepen Dorus Rijkersfonds (Helden der Zeefonds) heeft in deze goed werk gedaan. Behalve Henri ter Hall en dr. Radema ker bestond het bestuur van dit fonds uit de gepensioneerde Luitenant-ter Zee P.J.J. Jaeger, Levy Grunwald en H.J.P. Egner, "terwijl op voorstel van beide laatste heren ook aan den heer W.F. la Lau een plaats in het bestuur zal worden ingeruimd." (Helderse Courant 3 maart 1923). La Lau, mede werker in dienst van de Helderse lees zaal, schreef eveneens een boekje geti teld 'Helden der Zee' (1923). Niet de zucht tot schrijven, doch de drang te trachten het lot van onze oude 'Helden der Zee' iets te verzachten noopte mij tot het samenstellen van dit levensschetsje schrijft hij braaf in het voorwoord van de eerste druk in 1923. Zijn boekje, met enkele illustraties van Leonard Pinkhof, haalde vier drukken (1923, '24, '31, '32). Niet slecht, maar 'Visscher's Grietje' van de Texelse postschip- per Willem Mets Tzn. haalde in 1932 de 26e druk. Vletterlui Een productief schrijver, goed voor een tiental Egnerboekjes met meer dere drukken, was de joodse textielhandelaar/ journalist Levy Grun- wald. 'Ach die Levy, als-ie niet praatte dan schreef-ie,' zei men in Nieuwediep. Maar ze mochten hem wel, zijn belangstelling voor de Blauwe Zeerid ders uit de ouwe Helder was oprecht. Levy dreef met een broer en zuster een manufacturenzaak 'De Zon' in de Keizerstraat 116 in Den Helder, maar ging er ook graag op uit als textielven- ter in de naburige Anna Paulowna- polder en op Wieringen. Op het eiland Wieringen ontmoette hij ook de daar geïnterneerde Duitse Kroon prins. Levy schreef over hun gesprek ken naast een boeiend krantenartikel ook een Egnerboekje: 'De banneling van Wieringen' (1923, 4 drukken). Zijn bekendste boekje (7 drukken) was echter 'Koning Dorus en zijn Blauwe Zeeridders' (1923). In zijn voorwoord schreef hij onder meer: Waar Dr. Rademaker zich met zijn wel versneden pen reeds als kampioen van Koning Dorus opwierp, waar de heeren Duijs en Henri ter Hall zeer zeker niet zullen nalaten in het Parlement hunne stem ten gunste van de 'Blauwe Zeerid ders' te doen hooren, waar het Neder- landsche Volk met interesse kennis nam van een artikel des heeren La Lau en de Heldersche en Alkmaarsche Cou rant geheele pagina's vol lof aan deze edellieden wijdde, meende ik niet te mogen nalaten deze novelle te schrij ven Niets menschelijks is ook deze mannen vreemd, doch in daden van moed en onverschrokkenheid zijn zij onover- treflaar. W.F. La Lau, voorzitter van de Vereni ging 'Moed, Volharding en Zelfopof fering' (dragers van reddings-medail- les) schreef in het voorwoord: Door jarenlange omgang met de bemannin gen der Heldersche reddingboot (in de haven) en vlet (op de dijk, bij de Wind wijzer), uitermate met hun noden op de hoogte, is hij bij het streven van het comité tot vorming van het Dorus Rij kersfonds niet anders dan welkom, want indien ergens hulp nodig is, dan zeker wel onder de 'Helden der Zee' welke op hun ouden dag gebrek moeten lijden. Dit is geen beloning voor hen die bij storm en ontij dag en nacht gereed stonden in oliepak en zuidwester, om bij het eerste sein om hulp de redding boot te bemannen en hun leven in de waagschaal te stellen om hun even- mensch, onverschillig van welke natio- Tekenleraar Leo Pinkhof met enkele leerlingen van de ambachtsschool. 8

Levend Verleden - Den Helder | 2016 | | pagina 8