*KLAA*2DUIiTSi 11E MEN IER EEE rjr--rui bedoeld voor weduwen en wezen. Op Texel kwam dat jaar eveneens een ondersteuningsfonds, in Oudeschild het Admiraal De Ruyterfonds. Tien jaar later ontstond Texels Belang, voorzitter was postschipper Willem Mets uit Oudeschild, secretaris mees ter Jacob Daalder uit Oosterend. Bei den bleken vruchtbare auteurs van korte verhalen als 'Visscher's Grietje', 'De strandvonder-Jutter', 'Het Volk van de Zee'. "Eenvoudige, bevattelijke lectuur". Aldus de Helderse Courant van 4 oktober 1928. Diverse door Texels Belang bij druk kerij Egner uitgegeven boekjes bevat ten geen jaartal, maar verschenen al wel voor en tijdens de Eerste Wereld oorlog. Blijkens 't Vliegend Blaadje (voorlo per Helderse Courant) van 15 oktober 1904 verscheen 'Een Visschersleven' (20 cent) door H. van Ronkel al in dat jaar. 'Drie verhalen uit het visschers leven' ('Een Toekomstbeeld', 'Een Vis sersweduwe', 'Jan Lustig') door J. Daalder verscheen in 1915 (Schager Courant 3 juli 1915). Eveneens in dat jaar verscheen 'Van Zee en Land' door W. Mets Tz. (Scha ger Courant 14 juli 1915). Van Vis- scher's Grietje kwam in 1917 de 4e druk uit. De Helderse Courant van 30 januari 1917 vermeldt een viertal nieuwe boekjes. Van Mets: 'Kersttrio', 'Engel- sche Bet' en 'Stofdeeltjes' (gedichtjes). J. Daalder publiceerde dat jaar 'Licht uit Duisternis'. Na de oorlog ver scheen van Mets nog de Texelse ver telling 'Een Harlewak'. Helden der Zeefonds 'Dorus Rij kers' Met de stichting van het zogenaamde Dorus Rijkersfonds in 1923 kwam het accent van de inzamelingsacties vooral op de hulp aan oud-redders te liggen met als 'boegbeeld' Dorus Rij kers. In zijn aanbeveling voor het bij Egner verschenen boekje van de Hel- derse journalist Levy Grunwald over Leo Pinkhof tekende de boekjes in verschillende stijlen. Hier een sterk gestileerde afoeelding op de omslag van het boekje van W.F. La Lau uit 1923. 'Koning Dorus en zijn blauwe zeerid ders' schreef het schoolhoofd Pieter Storm: In de eerste plaats is het boekje een welsprekend pleidooi voor die mannen die met eigen levensgevaar de kostbare levens van andere hun geheel onbekende medemenschen van een wisse dood hebben gered. En dat deze helden in armoede hun ouden dag moeten doorbrengen dat is een aan klacht tegen ons volk. Het boekje is een stem die roept om nationale, om rege ringshulp afdoende hulp en steun voor hen, wier moed en beleid den Hollandschen naam ver over de gren zen met ere doen noemen. Het Tweede Kamerlid Henri ter Hall, jarenlang woonachtig in Den Helder waar hij de roemruchte redding van de bemanning van de 'Renown' (1889) in vier achtereenvolgende tochten van de Helderse reddingboot meemaakte, schreef over schipper Dorus Rijkers in hetzelfde boekje: Ik heb hem gezien dien winter, dien strengen winter, toen Dorus drie dagen achtereen in ijzige koude, tusschen ijs en sneeuw met z'n wakkere makkers door de branding trok om de beman ning uit het tuig van het schip te halen Vletterlui die hun leven in de waagschaal stellen om hun evenmensch hulp te brengen". Uitgebeeld door tekenaar Pol Dom op de omslag van het boekje over Klaas Duit, uitgave 1924. 'k heb Dorus eindelijk terug zien komen met de laatste schipbreukelin gen. 'k Heb meegebruld op den zeedijk toen Dorus de haven instuurde. 'k Heb met duizenden belangstellenden Dorus gezien in ijscostuum - alles bevroren - maar de menschen gered. 'k Heb deze menschen meer dood dan levend naar het hospitaal zien vervoeren. Jazeker, dat had Henri ter Hall alle maal gezien, maar het had toch zo'n dertig jaar geduurd eer hij zich voor deze mensenredder, die met roeired- ders in totaal zo'n 500 mensen red den, daadwerkelijk ging inspannen. Landelijke inzamelingsacties Dorus Rijkers en zijn Blauwe Zeerid ders - zo genoemd naar hun blauwe zeemanstruien - kregen pas echt lan delijke bekendheid toen ze 'ontdekt' werden bij de onthulling van het Marine monument 'voor hen die vie len' op 14 oktober 1922. De toen 75-jarige Dorus Rijkers, óók aanwezig met een borst vol medailles, werd ontdekt door Dr. Rademaker van het landelijk dagblad 'Het Vaderland'. Deze man heeft toen in zijn krant een inzamelingsactie gehouden voor BCCR V I L LM PElÏEEHELPjVANIHUIIPUINENl ZYN LEVEN EN WERKEN VERTiELPfëöteRI 7 40 CENTS CICCTR DRIIKKERV EfiMER UflMD ELECTR.DBUKKEBY ESNER-HELPCR

Levend Verleden - Den Helder | 2016 | | pagina 7