rrr vci_r; JSEEZtE Egnerboekjes voor onze Blauwe zeeridders Jan T. Bremer ILCaPDRDI\l\EE)ÜEGNEIi 'DEN MELDER Omslag van een Egnerboekje geïllustreerd door Leo Pinkhof. Helpt de dappere Helden der Zee, gooit den ouden zeerobben, die zonder uitzicht of aanspraak op eenige beloning, bij storm en ontij klaarstonden schipbreukelingen te redden uit doodsgevaar, een red dingboei toe, opdat zij gedurende de laatste dagen die zij nog hebben te leven, hun hoofd boven water kunnen houden! Jaarlijks wordt thans aan 146 oud-redders en weduwen steun verleend. Steunt het Dorus Rijkers Fonds. Aldus de wervende tekst achterin het bij drukkerij Egner in Den Helder in 1932 verschenen boekje (51 blz.) geti teld 'Een schipbreuk en overwintering in de Noordpoolzeeën' voor de prijs van 45 cents. Er is dat jaar sprake van een totaal ingekomen bedrag van ruim 38.000 gulden. De steunverle ning strekte zich toen uit over 34 kustplaatsen en eilanden. Ter geruststelling van degenen die 'overdaad' vreesden werd nog ver meld: De uitkeringen bedragen hoogstens f. 6,- per week en geschieden wekelijks, groot- endeels door welwillende bemiddeling van de Burge meesters. De zogenaamde Egner- boekjes, in totaal zo'n zestig titels en 200 drukken verschenen in de jaren twintig en dertig van de vorige eeuw. In een artikel in de Helder- sche Courant van 4 oktober 1928 geschreven ter gele genheid van het 25-jarig jubileum van H.J.P. Egner, Keizerstraat 37 als boek handel/drukkerij staat onder meer: Voor een niet gering deel heeft tot den bloei van de zaak bijgedra gen een heel eigenaardig uitgeversbedrijf. Hele stapels goedkope volksboekjes zijn in den loop dezer vijfentwintig jaar van de persen des heeren Egner gekomen, en vooral de wijze waarop die aan den man wer den gebracht, is interessant. Dit geschiedt door colportage en wel uit sluitend ten platten lande. De heer Egner heeft colporteurs in zijn dienst die al tien jaar en langer voor hem werken en daarmede een bestaan vin den. Er zijn dan ook ten plattenlande weiniggezinnen, die niet minstens één van deze boekjes kennen of bezitten Texels belang (1904) Al in het midden van de 19e eeuw waren er in verschillende vissersplaat sen fondsen ontstaan ter ondersteu ning van weduwen en wezen van op zee omgekomen vissers (Maassluis 1849, Katwijk/Scheveningen 1860, Urk 1863). In 1894 werd in Den Hel der het 'Visschersfonds' opgericht, Het hoofdbestuur van het Dorus Rijkersfonds in 1924. Staand van links naar rechts: H.J.P. Egner, Van Meeuwen, H.J.M.M. Alink. Zittend: W.F. La Lau, G.A. de Jong-de Ruyter, H.J. ter Hall, P.J. Jager en L. Grunwald. (Collectie Nationaal Reddingmuseum Dorus Rijkers) 6 PRIJS 50 CENT.

Levend Verleden - Den Helder | 2016 | | pagina 6