Denkwaardige momenten De loge Willem Frederik Karel kent zo haar denkwaardige momenten. Enkele punten daaruit: haar huisvesting, goede daden, het Algemeen Militair Tehuis en viering 190-jarig jubileum. Vanaf het begin tot op heden hebben de Helderse vrijmetselaars gewerkt in vier logegebouwen. Zoals vermeld, in het begin vinden de bijeenkomsten plaats in de achterzaal van café Con cordia. Een affieelding daarvan is (nog) niet gevonden. Het tweede gebouw is voor eigen rekening gebouwd aan de Koningstraat. Het is op 9 januari 1875 in gebruik genomen. Op 11 januari 1923 is dat gebouw ver kocht aan de familie Polak. Die vestigt daar de dansschool Musis Sacrum. De loge koopt dan het gebouw van de Machinistenclub aan de Hoofdgracht. Dat is officieel geopend op 21 juli 1924. In 1942 hebben de Duitsers het gebouw met de grond gelijk gemaakt. De vrijmetselarij is direct verboden. De bezetter neemt alle bezittingen in beslag. Na de oorlog komen de broe ders tijdelijk bijeen in de Nutsspaar- bank en in huiskamers. Dan, op 8 mei 1948, is het huidige gebouw aan de Molengracht 5, na een grondige ver bouwing, ingewijd. Weldadigheid Vanaf het ontstaan van de loge tot heden is hulp geven aan de mede mens in nood een belangrijke plicht van de vrijmetselaar. Deze zoge naamde weldadigheid loopt als een rode draad door de geschiedenis van de loge. In de loop der tijd is geld gegeven, is meel verstrekt, zijn broden uitgedeeld. Zo is in januari 1839 een bedrag van 60 gulden beschikbaar gesteld voor de weduwen en de kin deren van verongelukte sloeplieden, dus roeiers, te Huisduinen. In 1842 is een commissie tot uitdeling van warme spijzen aan behoeftigen inge steld. Echter, voor niets gaat de zon op. Daarom is de werkinrichting 'Loon voor werk' opgericht. Om hulp te krijgen, moet wel worden gewerkt, in een touwpluizerij, hoedenmakerij, mattenmakerij of breierij. Een beetje als beschreven in de Wet Werk en Bijstand van nu. Het Algemeen Militair Tehuis In ruime kring is de inzet van vrij metselaren voor militairen bekend. Het Algemeen Militair Tehuis (AMT) is een verhaal apart. Na enkele jaren van voorbereiding is het AMT aan de Spoorstraat op 10 juli 1917 in gebruik genomen. Op 10 oktober 1940 is het gebouw zwaar getroffen door een bombardement. In de jaren 80 van de vorige eeuw zijn de militaire tehuizen 'uit'. Ieder jaar lijdt het AMT verlies. In juni 1984 is het gebouw verkocht aan de 'Marine Onder Officieren Club' (de MOOC). Viering 190-jarig jubileum loge Willem Frederik Karel Op 19 november 2015 is het 190-jarig jubileum gevierd. In die 190 jaar is de vrijmetselarij vaak in verband gebracht met geheimzinnigheid. De loge WFK wil die hardnekkige waas van geheimzinnigheid wegnemen. Er is immers geen geheim. Umberto Eco heeft dit schitterend verwoord in zijn boek De Slinger van Foucault: 'De waarachtige ingewijde is iemand die weet, dat het krachtigste geheim een geheim zonder inhoud is, omdat geen enkele vijand er in slagen zal, het hem te laten opbiechten, omdat geen enkele gelovige er in slagen zal het hem affiandig te maken.' De loge met werkplaats en tableau. 5

Levend Verleden - Den Helder | 2016 | | pagina 5