Portret van Frederik (Willem Frederik Karel), prins der Nederlanden, als grootmeester der vrijmetselaren. Prentmaker Dirk Sluyter naar een schilderij van Harmanus Langerveld, Amsterdam 1817. (Rijksmuseum Amsterdam, RP-P-OB-105.316) antwoord. De datum van oprichting van de loge Willem Frederik Karel is dus 19 november 1825. Deze brief, de zogenaamde con- stitutiebrief, ondertekend namens prins Frederik, de Groot meester Nationaal (de landelijke voorzitter) bevindt zich in het archief van de loge Willem Fre- derik Karel. Helaas, het jaarge tijde staat een directe installatie van de loge in de weg. Wel mag zij onder strikte voorwaarden gaan werken. De loge groeit en bloeit. Zij die aankloppen, hebben uiteenlo pende beroepen: timmerman, horlogemaker, schilder, adel borst, officier, aannemer, scheepskapitein. Voor de bijeen komsten op de vrijdagavond heeft het bestuur de achterzaal van het etablissement Concordia aan het einde van de Kanaalweg gehuurd. Deze herberg moet ergens hebben gestaan tussen het Westplein (nu Helden der Zeeplein) en de plek waar in latere jaren de synagoge staat. Concor- dia is een druk bezocht café. In de achterzaal is het vele lawaai erg sto rend, vooral bij de uit voering van rituelen. Voor het bedienen is een servant, een bediende, aangesteld, broeder Hof stede. Inderdaad, broe der, want om zijn werk te kunnen doen, moet hij wel ingewijd zijn, als leerling. Dat is vol doende. De loge heeft geen gelukkige hand met zijn aanstelling. De ser vant doet zich niet echt kennen als vrijmetselaar. Wel tooit hij zich als dus danig. Hij laat bezoekers toe in de loge, en gaat dikwijls met zijn schoots vel in het café zitten. Er volgt zelfs ruzie met kastelein Mole- De loge Willem Frederik Karel, Molengracht 5. van de vrijmetselarij op 13 september 2014. naar. Die beschuldigt de servant van het stelen van olie uit een vat, om daarmee de lampen in de loge te vul len. Eindelijk, in het voorjaar van 1826, op 8 mei, vindt de installatie van de loge plaats. Het is niet onver wacht, maar toch zal de brief met de mededeling dat prins Frederik helaas is verhinderd, de plaatselijke vrijmet selaars diep teleurgesteld hebben. In zijn plaats komt de vicepresident, Jan Schouten. Hij komt, vergezeld door de hoofdbestuursleden P.H. Barnaart, J. Prins, J.A. van der Veen en J. Kor- ver. De installatie is indrukwekkend, feestelijk opgeluisterd door de plaat selijke Harmonie. De afvaardiging neemt het ervan. Zij declareert de kosten ten bedrage van 68,70. Zelfs met weinig fantasie zie je de plaatse lijke broeders naar lucht happen. Overigens, dit bedrag, omgerekend in euro's, is recent door het huidige hoofdbestuur teruggestort op de reke ning van de loge. Een ludiek gebaar. De functie van commissaris van poli tie komt te vervallen. Door wijziging van het binnenlands bestuur worden de burgemeesters belast met het politiebeheer. De eerste burgemeester van Den Hel der, Jan in 't Velt, krijgt ook de titel van directeur van politie van Den Helder en Zijpe. Hij is eveneens vrij metselaar. Pieter d'Armandville vertrekt met stille trom. Hij is slechts een spanne tijds in Helder, maar drukt onmiskenbaar zijn stempel op de lokale samen leving. Hij laat meer na dan de oudste en de op één na oudste vereniging van Den Helder. Zijn schoonmoeder vindt ergens op de begraaf plaats in Huisduinen haar laatste rustplaats: Maria Anna Judoca de Castro y Toledo, geboren op 28 november 1784 te Amster- Dag dam, is op zondag 8 oktober 1820 overleden in Den Helder. 4

Levend Verleden - Den Helder | 2016 | | pagina 4