September 2016 De maand gaat van start met een expositie in het stadhuis over de in Den Helder geboren fotografe Anna Clasina Leijer. Zij geldt als een van de eerste Nederlandse professionele foto grafen en dan praten we over eind negentiende eeuw. Ter gelegenheid van haar 100e sterfdag is Anna Clasina in Den Helder al geëerd met een eigen postzegel, een speciaal gebakje, een herdenkingsboek, een documentaire en een opknapbeurt van haar graf. In de wedstrijd schoonste strand van Nederland eindigt Julianadorp aan Zee op de 23e plaats en de strandop gangen van Den Helder op de 40e plek. Beetje jammer, want er zijn recent meer afvalbakken geplaatst en wordt dagelijks een schoonmaakma- chine ingezet. De oud-commandant van het KIM, Kees Turnhout, neemt als plaatsver vangend directeur zitting in de direc tie van het havenbedrijf Port of Den Helder. Turnhout is verantwoordelijk voor de portefeuille infrastructuur en ruimte. Jan de Ruiter treedt aan als de nieuwe directeur van het Nationaal Reddingmuseum Dorus Rijkers. De Ruiter volgt Hans Sterkenburg op. Het museum trekt circa 14 duizend bezoekers per jaar. Diets Hovestad, oud-redactiechef van de Helderse Courant, overlijdt op 89-jarige leeftijd. Hij was van 1949 tot 1978 verbonden aan het dagblad, waarvan sinds 1962 als chef-redactie. Onder het pseudoniem Gradus schreef hij vele afleveringen van de rubriek op 53 graden Noorderbreedte. Hierin werd menig Helderse promi nent van toen de maat genomen, doch altijd op een beschaafde manier. De uit 1851 daterende voormalige Doopsgezinde kerk, de Vermaning, aan de Kerkgracht krijgt een nieuwe bestemming en wel als kunst- en cul- September 2016. Heropening gebouw vroegere Zeevaartschool aan het Ankerpark. 'Wageningen Marine Research' (voorheen 'Imares') is de nieuwe gebruiker ervan. tuurcentrum. Leo Huisman, Freek Bellinga en oud-burgemeester Willem Hoekzema trekken de kar. In de kerk gaan lezingen en concerten gehouden worden. De Open Monumentendag van zater dag 10 september trekt weer de nodige belangstellenden. Een van de gebouwen die open huis houdt is de vrijmetselaarsloge Willem Frederik Karel aan de Molengracht. September 2016. Diets Hovestad in zijn jonge jaren bij de Helderse Courant. (Foto: Dick van Loon) Dinsdagmiddag 21 september presen teert Maarten Noot een fotomiddag in de nieuwe bibliotheek. Tientallen his torische foto's komen breed in beeld en de zaal geniet met volle teugen. De fotomiddag is een nieuwe activiteit van onze vereniging. Elke derde dinsdag in de maand kun je ervoor terecht in School 7 aan de Weststraat. Present bestaat tien jaar. De sociale stichting wordt gedragen door vrijwil ligers vanuit de kerken die zich inzet ten voor mensen die maatschappelijk de wind tegen hebben. Het gaat vooral om praktische ondersteuning, zoals het opknappen van huis en tuin, of het invullen van formulieren. Een fikse brand treft een woonflat aan het Heiligharn in De Schooten. Er vallen geen slachtoffers, maar de mate riële schade is groot. Die is ook groot na een op zichzelf snel gebluste brand in het stadhuis aan de Bijlweg. Met name de trouwzaal loopt schade op. Schouwburg De Kampanje wint in de categorie utiliteitsbouw de tweejaar lijkse Arie Kepplerprijs voor architec tuur. Er waren 89 projecten voor in de race, waaronder ook School 7 van Kopgroep Bibliotheken, sinds april dit jaar de thuisbasis van onze verniging. 35

Levend Verleden - Den Helder | 2016 | | pagina 35