wind op de kop. Inventiviteit, tech niek en teamwork zijn de ingrediën ten van de windrace. De wagentjes zijn door hun enorme windturbine al van ver herkenbaar. Welvaart alom maar achter de Hel dere dijk heerst ook armoede. Voor een serie artikelen erover interviewde redactrice Petra Bies van de Helderse Courant een aantal mensen die van een bescheiden uitkering rond moe ten zien te komen. Elke dag vlees op tafel is er niet bij. Een extraatje toe stoppen aan kind of kleinkind even min, terwijl uitgaan en vakantie al helemaal onbetaalbaar zijn. "Het is puzzelen met de reclamefolders op tafel", verzucht een van de geïnter viewden. Een nieuw gemeentelijk erfgoedbeleid is in de maak. Monumentale panden en objecten worden opnieuw geïnven tariseerd. Daarbij wordt ook gekeken naar bijvoorbeeld de Japanse tuin in de Oranjerie, de Spoorbrug bij de Bierstraat en het jutterbeeld in de Beatrixstraat. De Helderse Histori sche Vereniging is nauw betrokken bij het te formuleren beleid. B W, Woningstichting en de ont- wikkelinstelling Zeestad laten (weer eens) een onderzoek doen naar het stadscentrum. Conclusie en tegelijk de open deur van de maand: het cen trum moet compacter en aantrekke lijker. Alsof het beleid daar sinds het begin van deze eeuw niet al op gericht was. Kassa voor het adviesbureau! De feestweek in de Visbuurt is een succes, vooral het populaire broek- hangen boven de Bassingracht- Bas sing-gracht op zijn Helders uitgespro ken. Ook de eerste editie van de Jut- terhavendagen op Willemsoord trekt het nodige publiek. De Kunstuitleen toont zo'n vierhon derd foto's van wervianen uit de tijd dat Willemsoord nog in vol bedrijf was. Je ziet de mannen - en een enkele vrouw - aan het werk, tijdens de schaft, aan het sporten etc. Veel groepsfoto's ook van feestavonden, jubilea en personeelsuitjes. Pure nos talgie. Tegen het eind van de maand doet een wandelaar een opmerkelijke vondst in de buurt van het Carillon aan de Kanaalweg: iemand heeft daar een urn laten slingeren. Zaterdag 27 augustus houdt de Hel- derse Volksuniversiteit een geslaagd open huis in de nieuwe bibliotheek School 7. De HVU verzorgt er cursus sen, workshops en lezingen op het gebied van talen, creativiteit, geschie denis, kunst en cultuur. Sportief eindschot van de maand: de Julianadorper Francois Flisijn vol brengt de T184 Challenge, een 296 km (184 mijl) lange ultraloop langs de Theems met het centrum van Londen als start en het punt waar de rivier ontspringt als finish. September 2016. Na zeven jaar van restauratie maakt reddingboot Dorus Rijkers een feestelijk vaartochtje over het Noordhollands kanaal. De boot deed vanaf 1923 dienst vanuit de Helderse haven, kwam 290 keer in actie waarbij 659 mensen gered werden. (Foto: George Stoekenbroek) 34

Levend Verleden - Den Helder | 2016 | | pagina 34