Bij het uitvaren en binnenkomen van missionarissen wapperde de vlag hoog in top bij de Petrus en Pauluskerk. In de tijd van mgr. Grooff gebeurde dat ook, maar toen was er nog geen zwembad langs de zeedijk. (Foto uit de jaren 20 deren aan, hoe uitte hij zijne erkente nis, omdat zij hunne teederen harten en handen voor Hem en zijne pries ters, tot God hadden opgeheven; hoe ontmoedig smeekte hij, Hij die groote man, hunne verdere voorbidding af, hoe drukte hij ons allen op het hart, om toch het geluk te blijven waarde ren, hetgeen wij hier te lande genie ten, van onder de vaderlijke bestie ring van eenen vorst als Willem II, omringd te zijn door priesters, die ijvervol in onze geestlijke behoeften voorzien: hoe beval Hij ons daarbij zijnen vriend, onzen Herder aan; hoe perste hij ons de tranen uit de oogen, door de schildering van den verlaten toestand, waarin hij zich van zijne dierbare kinderen op Java, die hem zoo na aan het hart lagen, had moeten losscheuren.... Kortom, de hardste gemoederen braken.' Na het plechtig lof krijgt de bisschop namens de inwoners van Den Helder een gebedenboek aangeboden met het wapen van de bisschop en dat van de gemeente. Op het schutblad staat in gouden letters: 'Aan zijn vroeger zo eenvoudige medeburger brengt de katholieke gemeenschap van Den Helder van ganser harte en met de hoogste eerbied haar hulde.' Vier jon gelingen bieden de bisschop een schild aan, beschilderd met beeltenis sen uit zijn leven. Op een daarvan staat het woord 'Helder' met daaron der het 'nederige huijsje, waar Z.H.W. zijne jeugd in het bijzijn zijner arme Moeder gesleten heeft, met de inscriptie Respexit humilitatem Deus God heeft zijne nederigheid aange zien)'. Alkmaar De Noord-Brabander verhaalt ook uitbundig over de ontvangst van mgr. Grooff elders in het land, te beginnen in Alkmaar. 'De wegen en wallen om de stad waren met aanschouwers bezaaid. Aan de Vriesche poort komende, begon de lucht te weêrgal- men van de kreten, die uit elk wel denkend christen hart opstegen. Als uit eenen mond hoorde men anders niet dan Hurrah! Leve! Leve! de Bis schop, en onder dit daverend geroep reden 10 rijtuigen achter elkander de stad binnen. De huizen waren met vlaggen versierd, en duizenden van menschen van allen rang en stand namen deel aan dien optogt; tranen van blijdschap, tranen van deelne ming zag men langs de wangen der menschen affiggelen, terwijl som mige in deelneming uitriepen: ach! is dat die banneling? Wat heeft hij gele den, Leve de Bisschop!' Enkele maanden na zijn glorieuze intocht krijgt mgr. Grooff als resultaat van een inzameling onder de katho lieke gemeenschap van Nederland een gouden kruis met 27 briljanten, een massief gouden ketting en een verguld zilveren bisschopsstaf aangeboden. Met deze kostbaarheden en met veel warme herinneringen aan zijn ont vangst keert de Helderse bisschop in 1847 terug naar Suriname. Pastoor Van der Stoot doet hem op 23 mei uitgeleide naar zijn schip en laat als afscheid de driekleur wapperen vanaf de toren van de Petrus- en Pauluskerk. In Suriname hervat Grooff zijn werk zaamheden als pastoor van het melaatsendorp Batavia. Daar overlijdt hij op 29 april 1852. Bronnen: 12 Eeuwen Katholicisme aan het Marsdiep, M.M.J. Hoogenbosch; Jacos Grooff (1800-1852), J. Vernooij; God bij het leger in de kolonie, A.J. Donckers; Op visite bij de familie Grooff, Julie van Wijngaarden; historische kranten www.delpher.nl; De Noord-Brabander. ter verduidelijking toegevoegd door de auteur. Noot: De Noord-Brabander werd uitgegeven in Den Bosch en ver scheen driemaal per week. Deze anti- gouvernementele en anti-protestantse krant werd door de r-k geestelijkheid en onderwijzers 's zondags na de Hoogmis aan de ongeletterde bevol king voorgelezen in de cafés. 31

Levend Verleden - Den Helder | 2016 | | pagina 31