ZIE RIKZEESCIIE COURANT. Het schip Javus Welvaren, van Batavia, is den 10 dezer Ier rmie van Texel aangekomen. Zijne eminentie mg.* Grooff, bisschop van Canea in partibus, bevond zich aan boord van dien bodem. plegtigheid afgeloopen; toen verkon digde de Bisschop dat hij zoo op 't oogenblik de tijding had gekregen, dat het ijs was losgeraakt en dat wij om 1 uur zouden uitzeilen. Al de Heeren, zoowel als ik, waren verbaasd over deze tijding, want toen wij 's morgens het schip verlieten, dachten wij alles behalve dat wij vandaag zou den uitzeilen. Ieder trachtte nu zijne zaken zoo wat in orde te brengen en om 12 uren verlieten wij de pastorie en reden naar het hoofd, alwaar het schip reeds zeilvaardig lag. 'Aan het hoofd werd Mgr. door de officieren van Z.M. stoomschip De Cycloop ontvangen. Hier knielde de pastoor, de kath. officieren en inwo ners van den Helder neder en onder het bulderen van het geschut en de diepste stilte van den aanwezigen sprak Mgr. den laatsten zegen over de vóór hem geknielde menschen, voor de Catholyken van Holland en in het bijzonder over het geheele vaderland in het algemeen uit. 'Vervolgens kwam de groote sloep van gemeld stoomschip voor ons om ons aan boord te brengen. De trossen werden losgemaakt, eenig zeil bijgezet en aldus kwam het schip in beweging, tegenover de Cath. pastorie van den Helder gekomen zijnde, salueerde ons schip met 7 schoten, hetwelk door het 3 maal op en neerhalen van de vlag van gemelde pastorie werd beant woord. Van verre zagen wij het zwaaijen der hoeden, het wuiven der zakdoeken van de aan het hoofd ver zamelde menschen. 'Ieder ging nu naar beneden om brie ven te schrijven. Ik schreef ook een brief naar huis en om 3 uur hoorde men het geroep van Brieven voor den loods. Men haastte zich om in der haast te sluiten en 3 1/4 uur ging de loods van boord. Om 4 uur gingen wij op het dek om de zon voor het laatst in 't gezigt van de Holl. kust te zien ondergaan. 5 Uur het eten, het welk om 7 uur was afgeloopen. Vreeselijke schok 'Men zocht nu de aandoeningen van den dag te verdrijven door een partij tje te omberen (*kaart spelen). Terwijl wij den eersten dag reeds zoo gezellig en huiselijk bij elkander zaten, wer den wij omstreeks 8 uur, als het ware onderste boven geworpen door een vreeselijke schok van het schip. Ieder sprong verschrikt op, hoorde reeds het ijselijk geroep van "Het schip zinkt! Strijk de sloep etc" Na eenigen tijd kwam iemand naar beneden en toen vernam men dat bovengenoemd geschreeuw slechts het gevolg was geweest van de groote schrik door de hevige stoot van het schip teweeg gebracht. 'Het geval had zich aldus toegedra gen: Terwijl wij met een vaart van 7 mijlen in de 4 uur door een zwaren mist zeilden, hadden wij tengevolge der duisternis een schip vermoedelijk een kof overzeild. Men oordeelde dat het overzeilde schip, zóó het niet ver gaan was, tenminste zwaar werk zou hebben om een haven te bereiken. Dit gebeurde op de hoogte van Egmond. De kapitein had dadelijk de pomp onderzocht en bevonden dat deze geen water opgaf, waardoor men het bewijs erlangde, dat het schip geen lek had, ofschoon men nogal aanmerke lijk schade had bekomen, nl. de boog- spriet gebroken, de kluiver boomen en pen verloren, het anker weg gesla gen. Door het werk, hetwelk nu moest geschieden om het anker weer voor de boeg te halen kwam er nogal veel deining in het schip, waardoor ik de eerste aandoeningen der onaange name zeeziekte gevoelde. Om 10 uur ging ik zeer ongesteld naar kooi. '7 Dec. De schade, die wij bekomen hebben is van zooveel belang dat wij in een Engelsche haven binnen moe ten om te repareeren.' Door de reparatie en door windstiltes onderweg duurt het tot 21 april voor dat de Maria Suzanna Hendrika Bata- K.o 48. DINGSDAG A.o 1846. 16 JUN1J. De verbanning van mgr. Grooff veroorzaakte grote verontwaardiging in Nederland, vooral onder het katholieke deel van de bevolking. Zelfs de Zierikzeesche Courant maakte melding van de aankomst in Den Helder van de verbannen bisschop (16 juni 1846). 28

Levend Verleden - Den Helder | 2016 | | pagina 28